Kráľovná kávy **(0,9k=900_slov)

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a dolami, kde sa piesok lial a voda sa sypala, bolo jedno kráľovstvo. Žil v ňom kráľ a kráľovná, ktorí mali dve dcéry. Jedna z nich bola ešte len malá. Ale odkedy sa narodila ju všetci na kráľovskom dvore uprednostňovali pred staršou a veľmi rozmaznávali. Staršia mala už osemnásť rokov a bola súca na vydaj. Ale ich kráľovskí rodičia náhle zomreli. Kráľovstvo sa začalo rozpadať. Nebolo schopného panovníka, ktorý by v ňom dokázal spravodlivo vládnuť.

Susedný kráľ Zlomyseľný napadol krajinu. Mal malého syna, ktorého chcel zosobášiť s mladšou princeznou. Nemal rád staršiu princeznú a bola mu len na ťarchu. Rozhodol sa, že ju dá zabiť. Staršia princezná, ktorá sa volala Elena, sa preto rozhodla, že utečie preč a zachráni si tak svoj vlastný život. Preobliekla sa za chudobnú roľníčku a odišla z paláca zadnými dverami.

Na svojej ceste lesom sa stratila. Les bol stále hustejší a hustejší. Mesiac v noci svietil, nikde nebola žiadna dravá zver, tak sa nebála. Za svitania prišla na čistinku. Neboli na nej žiadne kvety. Bola plná bodliakov. Uprostred nej rástla bútľavá vŕba. Prišla k nej bližšie, lebo bola zvedavá. Všimla si, že v dutine stromu rastie modrá fialka. Kvetina sa jej veľmi zapáčila. Tak ju vytiahla zo zeme aj s koreňmi a zeminou a dala si ju do koženého mešca na peniaze. Prišla s ňou ku blízkemu potoku a poliala ju niekoľkými kvapkami vody. Zrazu celé jej oblečenie bolo modré, mala na sebe krásne modré šaty. Vtedy sa jej kvetina prihovorila: „Ahoj princezná Elena!“

„Ó, čo je to? Hovoriaca kvetina?“

Kvetina pokračovala: „Ja som víla a budem ťa sprevádzať po tvojom novom kráľovstve.“

Princezná sa spýtala: „Kde je to?“

„Len zatvor oči na chvíľu.“ povedala jej kvetina.

Tak zatvorila oči a keď ich otvorila bola vo veľmi veľkej kaviarni. Na sebe mala modré šaty a v ruke stále držala modrú fialku.

Zo snívania ju zrazu prerušil hlas uvádzača, ktorý hovoril: „A víťazom tejto súťaže sa stáva dievčina v modrých šatách s fialkou, ktorá sa volá Elena.“

Každý na ňu s obdivom pozeral. Priviedli ju na veľké pódium. Dali jej malú kráľovskú korunu na hlavu a vyhlásili ju za kráľovnú všetkých kaviarní vo svete. Všetci bol užasnutí nad jej krásou, keď ju uvideli. Ľudia ju začali volať Kráľovná kávy s fialkou.

Vládca sveta cisár Šimon si tiež navykol na kávu a pil ju vo veľkých dúškoch každý deň. Presne takisto ako i ostatní ľudia. Kráľ Zlomyseľný bol veľmi chamtivý a chcel mať všetku kávu len pre seba. Ale vládcovi sveta sa to nepáčilo a dal ho popraviť. Kráľovstvo princezien bolo konečne oslobodené. Potom dal cisár Šimon Kráľovnej kávy postaviť veľký palác. Mohol si to dovoliť. Bol najmocnejším cisárom na svete. Mal takú veľkú moc.

Ako sa ukázalo, syn kráľa Zlomyseľného vôbec nemal rád praktiky svojho otca a bol skutočne vrúcne zamilovaný do mladšej princeznej. Tak dostal milosť a zostal žiť s mladšou princeznou na jednom bohatom vojvodstve. Ale pod jednou podmienkou. A to, že bude platiť daň z kávy Kráľovnej kávy. Medzitým si princezná Elena, čiže Kráľovná kávy, stále nosila svoju modrú fialku so sebou, ktorá jej vo všetkom radila.

Vládca sveta sa zaľúbil do Kráľovnej kávy. Ale býval na inom kontinente. Bolo veľmi ťažké preplaviť sa cez šíri oceán. Každá nákladná loď s kávou sa buď v búrke potopila alebo ju prepadli piráti. Tak Kráľovná kávy dala postaviť najväčšiu námornú loď na svete. Naložili ju plnú kávou a vyplavili sa na more. Počas ich plavby bola veľká búrka, ale princezná Elena mala so sebou svoju fialku. Preto sa im nič nestalo, ani žiadnych pirátov nestretli.

Napokon pristáli na súši. Preplavili sa cez oceán na druhý kontinent, kde býval vládca sveta. Fialka povedala drahej princeznej, že na tomto kontinente, kam prišla, žije teraz celá jej rodina.

Cisár Šimon bol už unavený z nových dobrodružstiev po svete a rozhodol sa že bude žiť na vidieku v jednej malej dedine v dome so záhradou. Kraj sa volal Grófstvo čajovní. Ľudia sa tam veľmi búrili. Chceli, aby sa u nich pila tiež káva a nie len čaj. Dokonca i cisár Šimon vyhlásil v jednej čajovni, že odteraz už nechce piť žiaden čaj, ale len kávu od Kráľovnej kávy. Vtedy sa otočil a vo dverách uvidel stáť najkrajšiu ženu na svete. Bola to Kráľovná kávy. Prišiel k nej bližšie a privítal ju. Keď sa chvíľu rozprávali, zistili, že obidvaja veľmi obľubujú kávu. A od toho momentu po nej strašne silno zatúžil.

Keď mu priniesla do jeho domu vrecko kávy, dozvedela sa, že celá káva z jej lode sa už rozpredala. Vtedy sa modrá fialka premenila na vílu a povedala im, že z toho vrecka káva nikdy neubudne. Potom sa zmenila na modrého vtáka a odletela do záhrady, kde im robila svojím štebotom spoločnosť. Napokon odletela a stratila sa v oblakoch.

Odvtedy cisár Šimona a princezná Elena žili na vidieku. Nikdy sa im dobré veci v živote nezunovali. Stále mali dostatok kávy a radosti z lásky. Vládca sveta Šimon napísal o tom knihu a od toho času mali aj dostatok peňazí a rôzneho bohatstva. Po čase sa im narodili deti a žili si spolu šťastne až doteraz.

@[Robert Hodosi]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*