10*18*/350*/ Dievča alebo ryba ***(2,98k)

Kedysi dávno žil na brehu potoka muž a jeho žena, ktorí mali dcéru. Keďže bola jedináčik a navyše veľmi pekná, nikdy sa nevedeli odhodlať potrestať ju za jej chyby alebo ju naučiť pekným spôsobom; a čo sa týka práce – keď ju matka požiadala, aby jej pomohla uvariť večeru alebo umyť taniere, smiala sa jej rovno do tváre. Jediné, čo dievča robilo, bolo, že trávilo dni tancovaním a hraním sa s kamarátkami; a keďže rodičom bola na nič, bolo by im rovnako dobre aj bez nej.

Jedného rána však jej matka vyzerala taká unavená, že si to ani sebecké dievča nemohlo nevšimnúť, a spýtalo sa, či by nemohla niečo urobiť, aby si matka trochu oddýchla.

            Dobrá žena sa tvárila tak prekvapene a vďačne za túto ponuku, že sa dievča dosť zahanbilo a v tej chvíli by bolo aj dom vydrhlo, keby sa to od nej žiadalo; ale matka ju len prosila, aby vzala rybársku sieť na breh rieky a opravila v nej niekoľko dier, pretože otec mal v úmysle ísť v ten večer na ryby.

            Dievča vzalo sieť a pracovalo tak usilovne, že čoskoro už nebolo v sieti ani dierky. Cítila sa celkom spokojná sama so sebou, hoci mala dosť dôvodov na zábavu, pretože každý, kto išiel okolo, sa zastavil a rozprával sa s ňou. Ale to už bolo slnko vysoko nad hlavou a ona práve skladala sieť, aby si ju odniesla domov, keď za sebou počula špliechanie. Keď sa obzrela, uvidela, ako do vzduchu vyskočila veľká ryba. Chytila sieť oboma rukami, hodila ju do vody, kde sa kruhy rozprestierali jeden za druhým, a viac šťastím ako šikovnosťou vytiahla rybu.

            „Nuž, ty si ale krásavica!“ zvolala sama pre seba, ale ryba sa na ňu pozrela a povedala:

            „Radšej ma nezabíjaj, lebo ak to urobíš, sama ťa premením na rybu!“

            Dievča sa opovržlivo zasmialo a rozbehlo sa rovno k matke.

„Pozri, čo som chytila,“ povedala veselo, „ale je takmer škoda to zjesť, lebo to vie rozprávať a vyhlasuje, že ak ju zabijem, aj mňa premení na rybu.“

            „Och, vráť to späť, vráť to späť!“ prosila matka. „Možno ovláda kúzla. A ja by som zomrela a tvoj otec tiež, keby sa ti niečo stalo.“

            „Ach, nezmysel, matka; akú moc by mohol mať takýto tvor nado mnou? Okrem toho som hladná, a ak sa čoskoro nenaobedujem, budem sa hnevať.“ A odišla si nazbierať kvety, ktoré si chcela zapichnúť do vlasov.

            Asi o hodinu neskôr jej trúbenie na roh oznámilo, že večera je hotová.

            „Nehovorila som, že ryba bude výborná?“ zvolala a ponorila lyžicu do misy, aby si dievča pomohlo veľkým kúskom. No v okamihu, keď sa dotkla úst, prebehli ňou zimomriavky. Zdalo sa, že jej hlava spľasla a oči sa jej čudne zakrútili; nohy a ruky sa jej prilepili na boky a divoko lapala po dychu. Mohutne sa vymrštila cez okno a spadla do rieky, kde sa čoskoro cítila lepšie a dokázala doplávať k moru, ktoré bolo neďaleko.

            Sotva tam dorazila, pohľad na jej smutnú tvár upútal pozornosť ostatných rýb, ktoré sa okolo nej natlačili a prosili ju, aby im vyrozprávala svoj príbeh.

            „Ja vôbec nie som ryba,“ povedala novoprichádzajúca a pri rozprávaní prehltla veľa slanej vody, lebo byť správnou rybou sa nedá naučiť za chvíľu. „Vôbec nie som ryba, ale dievča; aspoň pred pár minútami som bola dievča, len…“ A sklonila hlavu pod vlny, aby ju nevideli plakať.

            „Lenže ty si neverila, že ryba, ktorú si chytila, má silu splniť svoju hrozbu,“ povedal starý tuniak. „Nuž, nevadí, to sa stalo každému z nás a naozaj to nie je zlý život. Hlavu hore a poď s nami pozrieť našu kráľovnú, ktorá žije v paláci, ktorý je oveľa krajší ako všetky tie vaše, ktorými sa môžu pozemské kráľovné pochváliť.“

            Nová rybka sa trochu bála vydať sa na takú cestu, ale keďže sa ešte viac bála, že zostane sama, mávla chvostom na znak súhlasu a všetci sa vydali na cestu, spolu ich boli stovky. Ľudia na skalách a v lodiach, ktorí ich videli prechádzať, si hovorili:

            „Pozrite sa, aký nádherný húf!“ a netušili, že sa ponáhľajú do kráľovninho paláca; ale obyvatelia pevniny majú tak málo potuchy o tom, čo sa deje na dne mora! Malá nová ryba určite tiež nemala ani to najmenšie tušenie. Pozorovala medúzy a morské mäkkýše plávajúce kúsok pod hladinou a plávajúce krásne farebné morské riasy, ale to bolo všetko. Teraz, keď sa ponorila hlbšie, jej oči padli na zvláštne veci.

            Kusy zlata, veľké kotvy, hromady perál, neoceniteľné kamene a neoceniteľné šperky. Všetko roztrúsené na dne mora! Boli tam aj kosti mŕtvych ľudí a dlhé biele tvory, ktoré nikdy nevideli svetlo, pretože väčšinou prebývali v skalných štrbinách, kam nemohli dopadnúť slnečné lúče. Spočiatku mala naša rybka pocit, že je tiež slepá, ale postupne začala v zelenom šere rozoznávať jeden predmet za druhým, a kým preplávala niekoľko hodín, všetko sa rozjasnilo.

            „Konečne sme tu,“ zvolala veľká ryba a spustila sa do hlbokého údolia, lebo more má svoje hory a údolia rovnako ako pevnina. „To je palác kráľovnej rýb a myslím, že musíš uznať, že ani sám cisár nemá nič také pekné.“

            „Je naozaj krásny,“ vzdychla rybka, ktorá bola veľmi unavená zo snahy plávať tak rýchlo ako ostatné, a palác bol nadovšetko krásny. Steny boli z bledoružového koralu, ktorý voda obnosila do hladka, a okolo okien boli rady perál; veľké dvere stáli otvorené a celá družina vplávala do audienčnej siene, kde na tróne zo zelenej a modrej mušle sedela kráľovná, ktorá bola predsa len napoly žena.

            „Kto si a odkiaľ pochádzaš?“ povedala malej rybke, ktorú ostatné postrčili dopredu. A návštevníčka tichým, chvejúcim sa hlasom vyrozprávala svoj príbeh.

            „Aj ja som bola kedysi dievča,“ odpovedala kráľovná, keď rybka skončila, „a môj otec bol kráľom veľkej krajiny. Našiel sa pre mňa manžel a v deň mojej svadby mi matka nasadila na hlavu korunu a povedala mi, že kým ju budem nosiť, budem aj ja kráľovnou. Dlhé mesiace som bola šťastná, ako len dievča môže byť, najmä keď som mala malého syna, s ktorým som sa mohla hrať. Ale jedného rána, keď som sa prechádzala po záhradách, prišiel obor a strhol mi korunu z hlavy. Držal ma pevne a povedal mi, že korunu chce dať svojej dcére a môjho manžela princa očariť, aby medzi nami nepoznal rozdiel. Odvtedy ona zaujala moje miesto a stala sa kráľovnou namiesto mňa. Čo sa týka mňa, bola som taká nešťastná, že som sa vrhla do mora, a moje dámy, ktoré ma milovali, vyhlásili, že tiež zomrú; ale namiesto smrti nás nejaký čarodejník, ktorému bolo ľúto môjho osudu, všetky premenil na ryby, hoci mi dovolil zachovať si tvár a telo ženy. A rybami musíme zostať, kým mi niekto opäť nevráti korunu!“

            „Prinesiem ju späť, ak mi povieš, čo mám robiť!“ zvolala rybka, ktorá by bola sľúbila čokoľvek, čo by ju mohlo opäť vrátiť sa na zem. A kráľovná odpovedala:

            „Áno, poviem ti, čo máš urobiť.“

            Chvíľu mlčala a potom pokračovala:

            „Najprv sa musíš vrátiť na zem a vystúpiť na vrchol vysokého vrchu, kde si obor postavil svoj hrad. Nájdeš ho, ako sedí na schodoch a plače za svojou dcérou, ktorá práve zomrela, keď bol princ preč na love. Na poslednú chvíľu poslala otcovi svoju korunu po vernom sluhovi. Varujem ťa však, aby si bola opatrná, lebo ak ťa uvidí, môže ťa zabiť. Preto ti dám moc premeniť sa na akúkoľvek bytosť, ktorá ti môže najlepšie pomôcť. Stačí, keď sa udrieš do čela a zavoláš jej meno.“

            Tentoraz sa cesta na pevninu zdala oveľa kratšia ako predtým, a keď raz ryba dosiahla breh, prudko si udrela chvostom do čela a zvolala:

            „Srnka, poď ku mne!“

            V okamihu malé, slizké telo zmizlo a na jeho mieste stála krásna srnka s parohmi a štíhlymi nohami, ktorá sa chvelo túžbou po odchode. Hodila hlavou dozadu a snoriac po vzduchu sa dala do behu, ľahko preskakujúc rieky a steny, ktoré jej stáli v ceste.

            Stalo sa, že kráľov syn bol od úsvitu na love, ale nič nezabil, a keď mu srnka skrížila cestu, keď odpočíval pod stromom, rozhodol sa, že ju dostane. Vyskočil na koňa, ktorý išiel ako vietor, a keďže princ už predtým často lovil v lese a poznal všetky skratky, napokon prišiel k dychčiacej zveri.

            „Pri svojej priazni ma nechaj odísť a nezabíjaj ma,“ povedala srnka a so slzami v očiach sa obrátila na princa, „lebo mám pred sebou ešte dlhú cestu a veľa práce.“ A keďže princ, ohromený prekvapením, sa na ňu len pozrel, srnka prekonala ďalší živý plot a čoskoro sa stratila z dohľadu.

            „To naozaj nemôže byť srnka,“ pomyslel si princ, zapriahol koňa a nepokúšal sa ju nasledovať. „Žiadna srnka nikdy nemala také oči. Musí to byť zakliata dievčina a ja si vezmem za ženu práve ju a žiadnu inú.“ Otočil hlavu koňa a pomaly sa vrátil do svojho paláca.

            Srnka dorazila k obrovmu hradu celkom zadychčaná a srdce sa jej rozbúšilo pri pohľade na vysoké hladké múry, ktoré ho obklopovali. Potom nabrala odvahu a zvolala:

            „Mravec, poď ku mne!“ A v okamihu sa jej rohy a krásna postava rozplynuli a z jej tela sa stal malý hnedý mravec, neviditeľný pre všetkých, ktorí sa nepozreli zblízka, a ktorý liezol po stenách.

            Bolo úžasné, ako rýchlo išlo to malé stvorenie! Múr sa musel zdať na míle vysoký v porovnaní s jej vlastným telom, no v kratšom čase, než by sa zdalo možné, sa dostala cez vrchol a bola dole na nádvorí na druhej strane. Tu sa zastavila, aby si rozmyslela, čo bude robiť ďalej, a keď sa obzrela okolo seba, zbadala, že pri jednej zo stien rastie vysoký strom a v rohu je okno takmer na úrovni najvyšších konárov stromu.

            „Opička, poď ku mne!“ zvolal mravec a skôr než sa stihol otočiť, opička sa z najvyšších konárov prehupla do miestnosti, kde ležal chrápajúci obor.

            „Možno sa pri pohľade na mňa tak zľakne, že umrie od strachu a ja nikdy nezískam korunu,“ pomyslela si opica. „Radšej sa stanem niekým iným. A ticho zavolala: „Papagáj, poď ku mne!“

            Vtom ružovo-sivý papagáj prihopkal k obrovi, ktorý sa medzitým už naťahoval a vydával zívanie, ktoré otriasalo hradom. Papagáj si chvíľu počkal, kým sa úplne nezobudil, a potom smelo povedal, že ho poslali, aby mu zobral korunu, ktorá mu už nepatrí, lebo jeho dcéra kráľovná je už mŕtva.

            Keď obor počul tieto slová, vyskočil s rozzúreným revom z postele a vrhol sa na papagája, aby mu obrovskými rukami zakrútil krk. Vták bol však naňho príliš rýchly a letiac za jeho chrbtom prosil obra, aby mal trpezlivosť, lebo jeho smrť mu nebude na nič.

            „To je pravda,“ odpovedal obor, „ale nie som taký hlúpy, aby som ti dal tú korunu len tak. Nechaj ma premýšľať, čo za to budem mať!“ A niekoľko minút sa škrabal na svojej obrovskej hlave, pretože myseľ obrov sa vždy pohybuje pomaly.

            „Ach, áno, to bude stačiť!“ zvolal napokon obor a tvár sa mu rozjasnila. „Korunu dostaneš, ak mi prinesieš golier z modrých kameňov z Oblúka svätého Martina vo Veľkom meste.

            Keď bola papagájka ešte dievčaťom, často počula o tomto úžasnom oblúku a o drahých kameňoch a mramoroch, ktoré doň boli vpustené. Znie to, akoby bolo veľmi ťažké dostať ich preč z budovy, ktorej boli súčasťou, ale doteraz jej všetko vychádzalo, a v každom prípade to mohla aspoň skúsiť. Uklonila sa teda obrovi a vrátila sa k oknu, kde ju obor nemohol vidieť. Potom rýchlo zavolala:

            „Orol, poď ku mne!“

Ešte skôr, ako sa dostala k stromu, pocítila, že ju vynášajú silné krídla pripravené niesť ju do oblakov, ak by tam chcela ísť, a zdalo sa jej, že je len škvrnou na oblohe. A bola unášaná, až kým ďaleko pod sebou neuvidela Oblúk svätého Martina, na ktorý svietili slnečné lúče. Potom sa zniesla dolu a schovala sa za oporný pilier, aby ju zdola nikto nemohol spozorovať, a zobákom sa pustila do vyhrabávania najbližších modrých kameňov. Bola to ešte ťažšia práca, ako očakávala, ale nakoniec sa jej to podarilo a v jej srdci sa objavila nádej. Potom vytiahla kúsok povrázka, ktorý našla visieť na strome, a sadla si, aby si odpočinula, a navliekla naň drahokamy. Keď bol náhrdelník hotový, zavesila si ho na krk a zavolala:        

„Papagáj, poď ku mne!“ A o chvíľu už stál pred obrom ružovo-sivý papagáj.

            „Tu je náhrdelník, o ktorý si žiadal,“ povedal papagáj. A oči obra sa leskli, keď bral do ruky hromadu modrých kameňov. Ale pre to všetko sa aj tak nechcel vzdať koruny.

            „Sotva sú také modré, ako som očakával,“ zamrmlal, hoci papagáj vedel rovnako dobre ako on, že nehovorí pravdu. „Takže mi musíš priniesť niečo iné výmenou za korunu, po ktorej tak veľmi túžiš. Ak sa ti to nepodarí, bude ťa to stáť nielen korunu, ale aj život.“

            „Čo chceš teraz?“ spýtal sa papagáj a obor odpovedal:

            „Ak ti dám svoju korunu, musím mať inú, ešte krajšiu, a tentoraz mi prines korunu z hviezd.“

            Papagáj sa otočil, a len čo bol vonku, zašomral:

            „Ropucha, poď ku mne!“ A naozaj sa stal ropuchou, ktorá sa vydala hľadať hviezdnu korunu.

            Neušla ďaleko, keď prišla k priezračnej kaluži, v ktorej sa hviezdy odrážali tak jasne, že vyzerali celkom reálne na dotyk. Zastavila sa, naplnila vrecúško, ktoré niesla, žiarivou vodou, vrátila sa na hrad a z odrazených hviezd uplietla korunu. Potom zvolala ako predtým:

            „Papagáj, poď ku mne!“ A v podobe papagája vstúpila do prítomnosti obra.

            „Tu je koruna, o ktorú si žiadal,“ povedala a tentoraz sa obor neubránil obdivnému výkriku. Vedel, že je porazený, a stále držiac náhrdelník s hviezdami sa obrátil k dievčaťu.

            „Tvoja moc je väčšia ako moja: vezmi si korunu, získal si ju spravodlivo!“

            Papagájovi to nebolo treba hovoriť dvakrát. Schmatol korunu, vyskočil na okno a zvolal: „Opica, poď ku mne!“ A opici zliezť zo stromu na dvor netrvalo ani pol minúty. Keď sa dostala na zem, znova povedala: „Mravček, poď ku mne!“ A malý mravček hneď začal liezť po vysokom múre. Ako sa mravček tešil, že je preč z obrieho hradu. Pevne si držal korunku, ktorá sa scvrkla takmer na nulu, ako sa scvrkla ona sama, ale opäť sa celkom zväčšila, keď mravček zvolal:

            „Srnka, poď ku mne!“

            Žiadna srnka ešte nikdy nebežala tak rýchlo ako táto! Šla ďalej a ďalej, prekonávala rieky a predierala sa cez spleti, až sa dostala k moru. Tu naposledy zvolala:

            „Ryba, poď ku mne! A ponorila sa do vody. Plávala po dne až k palácu, kde na ňu čakala kráľovná a všetky ryby.

            Hodiny, ktoré uplynuli od jej odchodu, ubiehali veľmi pomaly – ako to vždy býva u ľudí, ktorí čakajú – a mnohé z nich už celkom stratili nádej.

            „Už ma nebaví tu zostávať,“ zavrčala jedna krásna malá bytosť, ktorej farby sa menili s každým pohybom tela, – chcem vidieť, čo sa deje v hornom svete. Už to musia byť mesiace, čo tá ryba odišla.

            „Bola to veľmi ťažká úloha a ten obor ju určite musel zabiť, inak by sa už dávno vrátila,“ poznamenala iná.

            „Mladé rybky, keď vyplávajú preč,“ zamrmlal tretí, „tak ich všetky zožerú riečne ryby! Je to naozaj veľmi zlé!“ Keď sa náhle zozadu ozval hlas: „Pozrite, pozrite, čo je to za svetlú vec, ktorá sa k nám tak rýchlo blíži?“ A kráľovná sa rozbehla a postavila sa na chvost, taká bola vzrušená.

            V celom dave zavládlo ticho, dokonca aj mrzúti mlčali a pozerali ako ostatní. Ryba išla ďalej a ďalej, pevne držiac korunku v ústach. Ostatné rybky ustúpili, aby ju nechali prejsť. Ďalej išla až ku kráľovnej, ktorá sa zohla, vzala korunku a nasadila si ju na hlavu. Potom sa stala úžasná vec. Chvost jej odpadol, alebo sa skôr rozdelil a vyrástli z neho dve nohy a pár najkrajších chodidiel na svete, zatiaľ čo jej dvorné dámy, ktoré boli zoskupené okolo nej, sa zbavili šupín a stali sa z nich opäť dievčatá. Všetky sa otočili a pozreli sa najprv na seba navzájom a potom na rybku, ktorá získala späť svoju vlastnú podobu a bola krajšia ako ktorákoľvek z nich.

            „To ty si nám vrátila život, ty, ty!“ volali a od radosti sa rozplakali.

            A tak sa všetci vrátili na zem a do kráľovninho paláca a celkom zabudli na ten, ktorý leží pod morom. Boli však tak dlho preč, že našli mnoho zmien. Princ, kráľovnin manžel, pred pár rokmi zomrel a na jeho mieste bol jej syn, ktorý vyrástol a stal sa kráľom! Dokonca aj v jeho radosti, že opäť vidí svoju matku, sa naňho lepil smútok a kráľovná to napokon už nemohla vydržať a prosila ho, aby sa s ňou prešiel po záhrade. Keď spolu sedeli v altánku z jazmínu, kde strávila dlhé hodiny ako nevesta, vzala svojho syna za ruku a prosila ho, aby jej povedal príčinu svojho smútku. „Pretože,“ povedala, „ak ti môžem dať šťastie, budeš ho mať.“

            „Nemá to zmysel,“ odpovedal princ, „nikto mi nemôže pomôcť. Musím to znášať sám.“

„Ale dovoľ mi aspoň zdieľať tvoj žiaľ,“ naliehala kráľovná.

            „To nemôže urobiť nikto,“ povedal. „Zamiloval som sa do toho, s kým sa nikdy nemôžem oženiť, a musím to zvládnuť, ako najlepšie viem.“

            „Možno to nie je také nemožné, ako si myslíš,“ odpovedala kráľovná. „V každom prípade mi to povedz.“

            Chvíľu bolo medzi nimi ticho, potom princ odvrátil hlavu a jemne odpovedal:

            „Zamiloval som sa do krásnej srnky!“

            „Ach, ak je to všetko,“ zvolala kráľovná radostne. A ona mu svojimi slovami povedala, že to nebola žiadna srnka, ako sa domnieval, ale zakliata dievčina, ktorá získala späť korunu a priviedla ju domov k svojmu ľudu.

            „Je tu, v mojom paláci,“ dodala kráľovná. „Zavediem ťa k nej.“

            Keď však princ stál pred dievčaťom, ktoré bolo oveľa krajšie ako všetko, o čom kedy sníval, stratil všetku odvahu a stál pred ňou so sklonenou hlavou.

            Vtedy sa dievčina priblížila a jej oči, keď sa naňho pozrela, boli ako oči srnky v ten deň v lese. Ticho zašepkala:

            „Pri svojej priazni ma nechaj odísť a nezabíjaj ma.“

            Princ si spomenul na jej slová a jeho srdce sa naplnilo šťastím. A kráľovná, jeho matka, ich pozorovala a usmiala sa.

[@ Katalánska poviedka, Dr. Francisco de Maspons y Labros, Andrew Lang, Robert Hodosi]