12*10*/395*/ Príbeh veľmi zlého chlapca ***(1,76k)

Kedysi dávno žila v malej dedinke uprostred Francúzska vdova a jej jediný syn, asi pätnásťročný chlapec, ktorý sa volal Anton, hoci mu nikto nehovoril inak ako Tueno-Bueno. Boli naozaj veľmi chudobní a ich chatrč sa im za veterných nocí triasla okolo uší, až čakali, že sa steny zrútia a rozdrvia ich. Ale Tueno-Bueno namiesto toho, aby chodil do práce, ako by mal chlapec v jeho veku robiť, nerobil nič iné, len sa povaľoval po ulici, oči mal upreté na zem a nevnímal nič, čo sa dialo okolo neho.

            „Si veľmi, veľmi hlúpy, moje milé dieťa,“ hovorievala mu niekedy matka a potom so smiechom dodala: „Určite nikdy nechytíš vlka za chvost.“

            Jedného dňa stará žena Antonovi prikázala, aby išiel do lesa a nazbieral dostatok suchého lístia, aby si na ňom mohol ustlať. Skôr ako skončil, začalo husto pršať, a tak sa schoval do dutého kmeňa stromu, kde mu bolo tak sucho a príjemne, že čoskoro zaspal. Zrazu ho prebudil hluk, ktorý znel ako škrabanie psa na dvere, a on sa zrazu zľakol, nevedel prečo. Veľmi opatrne zdvihol hlavu a priamo nad sebou uvidel veľké chlpaté zviera, ktoré sa spúšťalo dolu chvostom.

            „To je ten vlk, o ktorom sa toľko hovorí,“ povedal si, a urobil sa čo najmenším a schúlil sa do kúta.

            Vlk sa pomaly, pomaly spúšťal po vnútornej strane stromu; Anton sa cítil ako stuhnutý, taký bol vystrašený, a sotva sa odvážil dýchať. Zrazu sa mu v hlave zrodil nápad, o ktorom si myslel, že by ho mohol ešte zachrániť. Spomenul si, že od svojej matky počul, že vlk nemôže ohnúť chrbát ani otočiť hlavu, aby sa mohol pozrieť za seba. A tak rýchlo ako blesk vystrel ruku, chytil vlka za chvost a pritiahol ho k sebe.

            Potom opustil strom a ťahal zviera do domu svojej matky.

            „Matka, často si vyhlasovala, že som príliš hlúpy na to, aby som chytil vlka za chvost. Teraz sa pozri,“ zvolal víťazoslávne.

            „No, no, zázraky sa nikdy nekončia,“ odpovedala dobrá žena, ktorá sa snažila držať v bezpečnej vzdialenosti. „Ale keďže si ho naozaj dostal, pozrime sa, či ho nemôžeme nejako využiť. Dones z truhlice kožu z barana, ktorý minulý týždeň zomrel, a my do nej tohto vlka zašijeme. Bude z neho skvelý baran a zajtra ho odvezieme na jarmok a predáme.“

            Vlk, ktorý bol veľmi mazaný a šikovný, možno pochopil, čo mu povedala, ale myslel si, že bude najlepšie, keď nedá nič najavo, a nechal si kožu prišiť.

            „Vždy môžem ujsť, keď sa rozhodnem,“ pomyslel si, „je lepšie sa neponáhľať.“ Preto zostal celkom pokojný, kým mu kožu naťahovali na hlavu, v ktorej mu bolo veľmi horúco a nepríjemne. A odolal pokušeniu odhryznúť prsty alebo nosy, ktoré mal tak blízko úst.

            Na druhý deň bol jarmok v najväčšom rozmachu, keď prišiel Tueno-Bueno so svojím vlkom v baranej koži. Všetci farmári sa okolo neho tlačili a každý ponúkal vyššiu cenu ako ten predchádzajúci. Ešte nikdy sa im nestalo, aby videli také krásne zviera, povedali. A nakoniec ho po dlhom vyjednávaní odovzdali trom bratom za peknú sumu peňazí.

            I stalo sa, že títo traja bratia vlastnili veľké stáda oviec, ale žiadna nebola taká veľká a pekná ako ten baran, čo práve kúpili.

            „Moje stádo je najbližšie,“ poznamenal najstarší brat, „na noc ho necháme v ovčinci a zajtra sa rozhodneme, ktoré pastviny budú preň najlepšie.“ Vlk sa pri počúvaní usmial a zdvihol hlavu o niečo vyššie ako predtým.

            Na druhý deň skoro ráno začal mladý farmár chodiť na obchôdzku a ovčinec bol prvým miestom, ktoré navštívil. Na jeho zdesenie boli všetky ovce pred ním natiahnuté mŕtve, okrem jednej, ktorú vlk zožral aj s kosťami. Okamžite mu do očí udrela pravda. Nebol to baran, ktorý ležal schúlený v kúte a predstieral, že spí. Ale vlk, ktorý ho pozoroval kútikom oka a mohol sa naňho každú chvíľu vrhnúť. Sedliak si to nevšímal, len si pomyslel, že je tu dobrá príležitosť pomstiť sa svojmu ďalšiemu bratovi za trik, ktorý mu urobil. A povedal mu len, že baran nechce žrať trávu na jeho poli a že by bolo dobré vyhnať ho na pastvinu pri rieke, kde sa kŕmi stádo jeho brata. Druhý brat ochotne zhltol návnadu a v ten večer vlka zahnal na pole, kde tento mladý muž choval ovce, ktoré mu zanechal jeho otec. Do nasledujúceho rána boli všetky mŕtve, ale druhý brat tiež mlčal a dovolil, aby ovce, ktoré patrili najmladšiemu, zdieľali osud ostatných dvoch stád oviec. Potom sa stretli, navzájom si priznali svoje nešťastia a rozhodli sa, že zviera čo najrýchlejšie odvedú späť k Tueno-Buenovi, ktorý mal dostať poriadny výprask.

            Anton sedel na slivke patriacej susedovi a jedol zrelé ovocie, keď uvidel, ako sa k nemu blížia traja mladí farmári. Zhupol sa na zem, letel domov do chatrče a zadychčane volal: „Mami, mami, farmári sú blízko s vlkom. Všetko sa dozvedeli a určite ma zabijú a možno aj teba. Ale ak urobíš, čo ti poviem, možno nás oboch zachránim. Ľahni si na zem a predstieraj, že si mŕtva, a určite nehovor, nech sa deje čokoľvek.“

            Keď teda traja bratia, každý ozbrojený bičom, o niekoľko sekúnd neskôr vstúpili do chatrče, našli ženu natiahnutú na podlahe a Tuena-Buena, ktorý kľačal pri nej a hlasno jej pískal do uší.

            „Čo robíš teraz, ty darebák?“ spýtal sa najstarší.

            „Čo to robím? Ach, moji úbohí priatelia, som to najbiednejšie stvorenie na svete! Stratil som najlepšiu z matiek a neviem, čo so mnou bude,“ skryl si tvár do dlaní a znova vzlykal.

            „Ale načo si tak pískaš?“

            „No, je to jediná šanca. Je známe, že táto píšťalka privádza mŕtvych späť k životu, a ja som dúfal…“ Tu si opäť zaboril tvár do dlaní, ale keď nazrel medzi prsty, videl, že bratia otvorili svojich šesť očí doširoka ako taniere.

            „Pozrite!“ zvolal zrazu s výkrikom, „Pozrite! Som si istý, že som cítil, ako sa jej telo pohlo! A teraz sa jej šklbú nozdry. Ach! tá píšťalka predsa len nestratila svoju silu,“ a skloniac sa, Tueno-Bueno zapískal ešte hlasnejšie ako predtým, takže nohy a ruky starenky začali javiť známky života a čoskoro bola schopná oživiť hlavu.

            Sedliaci boli takí prekvapení jej uzdravením, že chvíľu trvalo, kým sa dokázali ozvať. Napokon sa najstarší obrátil k chlapcovi a povedal:

            „Teraz ma počúvaj. Niet pochýb o tom, že si mladý lotor. Predal si nám barana, pričom si dobre vedel, že je to vlk. My sme sem dnes prišli, aby sme ťa zaňho vyplatili. Ale ak nám dáš tú píšťalku, odpustíme ti, čo si urobil, a necháme ťa na pokoji.“

            „Je to môj jediný poklad a veľmi si na ňom zakladám,“ odpovedal chlapec a predstieral, že váha. „Ale keď si ju tak veľmi prajete, nuž asi nemôžem odmietnuť,“ a vytiahol píšťalku, ktorú si najstarší brat vložil do vrecka.

            Vyzbrojení vzácnou píšťalkou sa traja bratia vrátili domov plní radosti, a keď odchádzali, najmladší povedal ostatným: „Mám taký dobrý nápad! Naše ženy sú všetky lenivé a mrzuté, a robia nám zo života príťaž. Dáme im lekciu a zabijeme ich hneď, ako sa dostaneme dnu. Samozrejme že ich môžeme pomocou píšťalky hneď vrátiť do života, ale budú mať riadny strach.“

            „Ach, aký si šikovný,“ odpovedali ostatní dvaja. „Nikomu inému by to nenapadlo.“

            Takto veselo traja manželia silno udreli svoje tri manželky, ktoré padli mŕtve na zem. Potom muži jeden po druhom skúsili píšťalku a pískali tak hlasno, až sa zdalo, že im prasknú pľúca. Ale ženy ležali strnulé a nehli ani viečkom. Manželia zbledli a ochladli, lebo sa im to ani nesnívalo a nechceli nikomu ublížiť. Po chvíli pochopili, že ich úsilie je zbytočné a že ich chlapec opäť oklamal. S prísnymi tvárami sa postavili na nohy, vzali veľké vrece a vrátili sa k chalupe.

            Tentoraz nebolo úniku. Tueno-Bueno spal a otvoril oči, až keď vstúpili. Bez slova ho strčili do vreca, zaviazali mu ústa a najstarší si ho hodil cez plece. Potom sa všetci vydali k rieke, kde chceli chlapca utopiť.

            Ale rieka bola ďaleko, deň bol veľmi horúci a Anton bol ťažký, ťažší ako celý snop obilia. Nosili ho striedavo, ale aj tak boli veľmi unavení a smädní. A keď sa na okraji cesty objavila malá krčma, vďačne hodili vrece na lavičku a vošli sa občerstviť. Ani si nevšimli, že v tieni na konci lavičky sedí nejaký ďalší pastier oviec, ale Tueno-Buenove bystré uši zachytili zvuk, ako niekto nablízku je, a len čo sedliaci vošli do hostinca, začal ticho stonať.

            „Čo sa deje?“ spýtal sa pastier a trochu sa priblížil. „Prečo ťa zavreli, chudák?“

            „Pretože ma chceli urobiť biskupom a ja som nesúhlasil,“ odpovedal Tueno-Bueno.

            „Drahý môj,“ zvolal pastier, „predsa len nie je také zlé byť biskupom.“

            „Nehovorím, že je,“ odpovedal mladý darebák, „ale nikdy by sa mi to nepáčilo. Ak však máš chuť nosiť na hlave biskupskú mitru, stačí, keď rozviažeš vrece a zaujmeš moje miesto.“

            „Nič lepšie by som nechcel, len sa postaraj o moje ovce, ktoré sú za hostincom,“ povedal muž a zohol sa, aby rozviazal veľký uzol.

            Takže to bol pastier oviec, a nie Tueno-Bueno, kto bol hodený do vody.

            Na druhý deň ráno tri ženy pochovali a keď sa ich manželia vracali z cintorína, stretli Tueno-Buena, ako vedie nádherné stádo oviec. Pri pohľade naňho traja farmári od úžasu zastali.

            „Čože, ty darebák!“ zvolali napokon, „včera sme ťa utopili, a dnes ťa opäť nájdeme, takého zdravého ako vždy!“

            „Zdá sa to zvláštne, však?“ odpovedal. „Ale možno neviete, že pod tým svetom v rieke sa nachádza iný, ešte krajší a oveľa, oveľa bohatší. No práve tam ste ma poslali, keď ste ma hodili do rieky. A hoci som sa spočiatku cítil trochu čudne, čoskoro som sa začal obzerať okolo seba a zisťovať, čo sa deje. Tam som si všimol, že neďaleko miesta, kde som spadol, sa koná ovčí jarmok, a jeden z okoloidúcich mi povedal, že každý deň sa niekde v meste predávajú kone alebo dobytok. Keby som mal len to šťastie, že ste ma hodili do rieky na strane konského jarmoku, mohol som ešte viacej zbohatnúť! No musel som sa uspokojiť s kúpou týchto oviec, ktoré sa dajú zohnať za nič.“

            „A poznáš presne to miesto v rieke, ktoré leží nad konským jarmokom?“

            „Akoby som ho nepoznal, keď som ho videl na vlastné oči.“

            „Ak teda nechceš, aby sme sa ti pomstili za naše mŕtve stáda a za naše zavraždené ženy, budeš nás musieť hodiť do rieky práve nad miestom konského jarmoku.“

            „Dobre, len musíte vziať tri vrecia a ísť so mnou k tej skale, čo sa vypína nad riekou. Odtiaľ vás hodím do vody a vy spadnete takmer na chrbty koní.“

            Tak ich tam hodil, a keďže ich už nikdy nikto nevidel, nikto sa nikdy nedozvedel, do ktorého jarmoku spadli.

[@ Paul Sebillot, Andrew Lang, Robert Hodosi]