12*12*/397*/ Veľký Moti ***(2,47k)

Kedysi dávno žil jeden mladík menom Moti, ktorý bol veľmi veľký a silný, ale bol to najneohrabanejšie stvorenie, aké si viete predstaviť. Bol taký nešikovný, že stále strkal svoje veľké nohy do misiek so sladkým mliekom alebo tvarohom, ktoré jeho matka postavila na zem, aby sa ochladili, a stále ich rozbíjal, prevracal a trieštil, až mu nakoniec otec povedal:

            „Tu máš, Moti, päťdesiat strieborných, čo sú úspory z niekoľkých rokov; vezmi si ich a choď si zarobiť na živobytie alebo na šťastie, ak môžeš.“

            A tak sa Moti v jedno skoré jarné ráno vydal na cestu so svojou hrubou palicou cez plece a počas chôdze si veselo spieval.

            Tak či onak sa mu darilo až do horúceho večera, keď prišiel do istého mesta, kde vošiel do pocestného karavanára alebo hostinca, aby tam prenocoval. Musíte vedieť, že karavanár je obyčajne len veľké námestie ohradené vysokým múrom s otvoreným stĺporadím pozdĺž celej vnútornej strany, aby sa tam mohli ubytovať ľudia aj zvieratá, a možno s niekoľkými izbami vo vežiach v rohoch pre tých, ktorí sú príliš bohatí alebo príliš pyšní na to, aby chceli spať pri vlastných ťavách a koňoch. Moti bol, samozrejme, dedinský chlapec a celý život žil s dobytkom, nebol bohatý ani pyšný, takže si len vypýtal od hostinského posteľ, položil ju vedľa starého bizóna, ktorý mu pripomínal domov, a o päť minút už rýchlo spal.

            Uprostred noci sa zobudil s pocitom, že ho niekto vyrušil. A keď strčil ruku pod vankúš, s hrôzou zistil, že mu ukradli vrecko s peniazmi. Potichu vyskočil a začal sa obzerať, či sa niekto zobudil. Ale hoci sa mu podarilo vzbudiť niekoľko ľudí a zvierat tým, že na nich spadol, prešiel v tieni oblokov okolo celého karavanára bez toho, aby narazil na pravdepodobného zlodeja. Práve sa to chystal vzdať, keď počul, ako si dvaja muži niečo šepkajú. Jeden z nich sa ticho zasmial. Tak nahliadol za stĺp a uvidel dvoch afganských koniarov, ako počítajú mešec s peniazmi! Potom sa Moti vrátil do postele!

            Ráno Moti nasledoval dvoch Afgancov za mesto na konský trh, na ktorom ponúkali kone na predaj. Vybral si spomedzi nich najkrajšieho koňa, pristúpil k nemu a povedal:

            „Je tento kôň na predaj? Môžem si ho vyskúšať?“ a keď kupci súhlasili, vyškriabal sa na jeho chrbát, zaprel sa pätami a vyrazili. Moti nikdy v živote nesedel na koni a musel sa tak veľmi držať oboma rukami aj nohami, že zviera išlo tam, kam chcelo. Veľmi skoro sa rozbehlo do šialeného cvalu a zamierilo rovno späť do karavanára, kde strávilo niekoľko posledných nocí.

            „To bude veľmi dobré,“ pomyslel si Moti, keď sa pri vchode zvrtli. A len čo kôň dorazil k stolu, zastavil sa. Moti z neho okamžite zoskočil. Ale hneď sa pozbieral, priviazal zviera a zavolal na raňajky. Vzápätí sa objavili Afganci, zadychčaní a rozzúrení, a dožadovali sa koňa.

            „Čo to má znamenať?“ zvolal Moti s ústami plnými ryže, „je to môj kôň; zaplatil som vám zaň päťdesiat strieborných – som si istý, že je to celkom výhodná kúpa!“

            „Hlúposť, je to náš kôň,“ odpovedal jeden z Afgancov a začal mu odväzovať uzdu.

            „Nechajte to,“ zakričal Moti a chytil svoju palicu, „ak nenecháte môjho koňa na pokoji, rozbijem vám lebky, vy zlodeji! Ja vás poznám! Včera večer ste mi zobrali peniaze, tak dnes som vám zobral koňa; to je dosť fér!“

            Teraz sa Afganci začali tváriť trochu nepríjemne, ale Moti sa zdal byť taký odhodlaný nechať si koňa, že sa rozhodli obrátiť na zákon. A tak odišli a podali sťažnosť kráľovi, že Moti ukradol jedného z ich koní a nechce sa ho vzdať ani zaň zaplatiť.

            Vzápätí prišiel vojak, aby Motiho predvolal ku kráľovi, a keď prišiel a poklonil sa, kráľ sa ho začal vypytovať, prečo takto odcválal s koňom. Moti však vyhlásil, že zviera dostal výmenou za päťdesiat strieborných, zatiaľ čo obchodníci s koňmi prisahali, že peniaze, ktoré majú pri sebe, dostali za predaj iných koní. A tak sa spor zamotal, až kráľ (ktorý si naozaj myslel, že Moti koňa ukradol) napokon povedal: „Nuž, poviem vám, čo urobím. Niečo zamknem do tejto skrinky pred sebou, a ak uhádne, čo to je, kôň je jeho, a ak neuhádne, tak je váš.

            S tým Moti súhlasil a kráľ vstal, vyšiel sám malými dverami v zadnej časti dvora, a o chvíľu sa vrátil a zvieral niečo tesne zabalené v látke pod svojím plášťom. Vložil to do malej skrinky, skrinku zamkol a postavil ju tak, aby ju všetci videli.

            „Teraz,“ povedal kráľ Motimu, „hádaj!“

            I stalo sa, že keď kráľ otvoril za sebou dvere, Moti si všimol, že vonku je záhrada. Bez toho, aby čakal na kráľov návrat, začal premýšľať, čo by sa dalo zo záhrady dostať dostatočne malé na to, aby sa to dalo zavrieť do škatuľky. „Bude to pravdepodobne ovocie alebo kvetina? Nie, tentoraz nie kvet, lebo ho zovrel príliš pevne. Potom to musí byť ovocie alebo kôstka. Kameň však nie, lebo špinavý kameň by do svojej peknej čistej látky nezabalil. Potom je to ovocie! A ovocie bez veľkej vône, inak by sa bál, že ho zacítim. A teraz, aké ovocie bez veľkej vône dozrieva teraz v sezóne? Keď to budem vedieť, uhádnem hádanku!“

            Ako už bolo povedané, Moti bol vidiecky chlapec a bol zvyknutý pracovať v otcovej záhrade. Poznal všetky bežné druhy ovocia, a tak si myslel, že by to mal vedieť správne uhádnuť. Ale aby to nevyzeralo príliš ľahko, so zmäteným výrazom pozeral do stropu, s múdrosťou alebo prstami pritlačenými na čelo sa pozrel na zem a potom pomaly, s pohľadom upretým na kráľa, povedal

            „Je to čerstvo odtrhnuté! Je to okrúhle a červené! Je to granátové jablko!“

            Kráľ o ovocí nevedel nič okrem toho, že je dobré na jedenie; a čo sa týka ročných období, pýtal si, aké ovocie chcel, kedykoľvek chcel, a zakaždým ho dostal. Takže preňho bol Motiho odhad ako zázrak a jasný dôkaz nielen jeho múdrosti, ale aj nevinnosti, pretože to bolo granátové jablko, ktoré vložil do škatule. Samozrejme, keď kráľ žasol a chválil Motiho múdrosť, urobili tak aj všetci ostatní. A zatiaľ čo Afganci odišli zhrbení, Moti vzal koňa a vstúpil do kráľovských služieb.

            Veľmi skoro potom sa Moti, ktorý naďalej žil v karavanáre, jedného mokrého a búrlivého večera vrátil a zistil, že jeho drahocenný kôň zablúdil. Nezostalo z neho nič okrem pretrhnutej šnúry a nikto nevedel, čo sa s ním stalo. Po tom, čo sa Moti opýtal každého, kto to mohol vedieť, vzal povraz a svoju veľkú palicu, a vydal sa ho hľadať. Odišiel z mesta do susedného lesa a v blate sledoval stopy po kopytách. Čoskoro sa začalo schyľovať k večeru, ale Moti stále putoval ďalej, až zrazu v hustnúcej tme narazil na tigra, ktorý spokojne žral jeho koňa.

            „Ty zlodej!“ vykríkol Moti, rozbehol sa a práve keď tiger v úžase pustil kosť – buch! pristála Motiho palica na jeho hlave s takou veľkou silou, že zviera bolo napoly omráčené, a sotva dýchalo a videlo. Potom ho Moti naďalej zasypával údermi a nadávkami, až kým sa úbohý tiger sotva udržal na nohách, načo mu jeho trýzniteľ priviazal okolo krku koniec pretrhnutého povrazu a odvliekol ho späť do karavanára.

            „Keď si zjedol môjho koňa,“ povedal, „tak namiesto neho budem mať aspoň teba, to je fér!“ A pevne ho priviazal za hlavu a päty, podobne ako kedysi priväzoval koňa. Potom, keď sa noc už dávno skončila, hodil sa vedľa neho a tvrdo spal.

            Nedokážete si predstaviť nič podobné, ako bolo zdesenie ľudí v karavanáre, keď sa zobudili a našli tigra – veľmi zbitého, ale stále tigra – bezpečne priviazaného medzi sebou a svojimi zvieratami! Muži sa zhromaždili v skupinkách, rozprávali sa, kričali, a hľadali vinu u hostinského, že dovolil, aby také nebezpečné zviera prišlo do karavanára. A hostinský bol celý čas rovnako znepokojený ako ostatní. Nikto sa neodvážil priblížiť k miestu, kde tiger nešťastne žmurkal na všetkých a kde Moti ležal natiahnutý a chrápal ako hrom.

            Nakoniec sa ku kráľovi doniesla správa, že Moti vymenil svojho koňa za živého tigra, a sám panovník prišiel, napoly neveriac tomu príbehu, aby sa presvedčil, či je to naozaj pravda. Nakoniec Motiho niekto zobudil so správou, že prišiel jeho kráľovský pán, a on so zívaním vstal a čoskoro už s radosťou vysvetľoval a predvádzal svoj nový majetok. Kráľ však vôbec nezdieľal jeho radosť, ale zavolal vojaka, aby tigra zastrelil. A všetkým obyvateľom karavanára okrem Motiho sa veľmi uľavilo. Ak bol však kráľ predtým presvedčený, že Moti patrí medzi najmúdrejších ľudí, teraz bol ešte viac presvedčený, že je najodvážnejší, a stonásobne mu zvýšil plat, takže náš hrdina si myslel, že je najšťastnejší zo všetkých ľudí.

            Týždeň alebo dva po tejto udalosti poslal kráľ po Motiho, ktorý po príchode našiel svojho pána v zúfalstve. Kráľ mu hneď vysvetlil, že susedný panovník, ktorý má oveľa viac vojakov ako on, mu vyhlásil vojnu a on je teraz v koncoch, lebo nemá ani peniaze, aby sa vykúpil, ani dosť vojakov, aby s ním bojoval – čo má teda robiť?

            „Ak je to všetko, netrápte sa,“ povedal Moti. „Vyžeňte svojich mužov, ja pôjdem s nimi a čoskoro privedieme toho zbojníka k rozumu.“

            Kráľ pri týchto nádejných slovách začal ožívať a odviedol Motiho do svojej stajne, kde mu prikázal, aby si sám vybral koňa, akého chce. V stajniach bolo veľa pekných koní, ale na kráľov údiv si Moti vybral úbohého malého chromého poníka, ktorý sa používal na nosenie trávy a vody pre zvyšok stajne.

            „Ale prečo si vybral práve toto zviera?“ opýtal sa kráľ.

            „Nuž vidíte, Vaše Veličenstvo,“ odpovedal Moti, „je toľko možností, že môžem spadnúť, a ak si vyberiem niektorého z vašich krásnych veľkých koní, budem mať tak blízko k pádu, že si pravdepodobne zlomím nohu alebo ruku, ak nie krk. Ale ak spadnem z tohto malého zvieraťa, nemôžem si veľmi ublížiť.“

            Veľmi komický bol pohľad na Motiho, keď vyrazil do vojny. Jedinou zbraňou, ktorú mal so sebou, bola palica, a aby mu pomohlo udržať rovnováhu na koni, mal ku každému členku priviazaný veľký kameň, ktorý sa takmer dotýkal zeme, keď sedel na malom poníkovi. Zvyšok kráľovskej jazdy nebol veľmi početný, ale v zbroji sa preháňali na pekných koňoch. Za nimi išiel veľký zástup peších mužov vyzbrojených najrôznejšími zbraňami a posledný zo všetkých bol kráľ so svojimi sprievodcami, veľmi nervózny a zle naladený. Tak sa vojsko vydalo na cestu.

            Nemali to ďaleko, ale Motiho malý poník, zaťažený ťažkým mužom a dvoma veľkými kameňmi, čoskoro začal zaostávať za jazdou a bol by zaostal aj za pechotou, lenže tá sa nechcela príliš predčasne zapojiť do boja a držala sa vzadu, aby dala Motimu dostatok času. Mladý muž chvíľu šiel čoraz pomalšie, až napokon, keď už bol z pomalosti poníka netrpezlivý, dal mu takú silnú ranu palicou, že poník úplne stratil nervy a rozbehol sa. Najskôr sa jeden kameň z jeho členku odtrhol a v oblaku prachu sa odkotúľal na jednu stranu cesty. Zatiaľ čo Moti takmer spadol, ale statočne chytil svojho koňa za rozstrapatenú hrivu a pustiac palicu sa držal ako o život. Potom sa mu našťastie od druhej nohy odtrhol kameň a hromovo sa kotúľal do susednej rokliny. Medzitým sa predsunutá jazda sotva stihla stiahnuť na jednu stranu, keď sa Moti rútil okolo a kričal na svojho poníka krvavé hrozby:

            „Počkaj, kým ťa nedostanem! Stiahnem ťa z kože zaživa! Zakrútim ti krk! Zlomím ti všetky kosti v tele!“ Jazdci si mysleli, že tieto strašné slová sú určené nepriateľovi, a boli naplnení obdivom k jeho odvahe. Aj mnohé z ich koní boli celkom rozrušené touto víchricou, ktorá cválala s vytím uprostred nich. A o niekoľko minút, po chvíľke cválania a kopania do ostrôh, sa celý oddiel držal Motimu v pätách.

            S veľkým náskokom pokračoval Moti vo svojej divokej jazde. Čoskoro sa dostal k veľkému poľu ricínových rastlín, vysokého desať alebo dvanásť stôp, veľkému a huňatému, ale celkom zelenému a mäkkému. Moti dúfal, že sa mu podarí uniknúť z chrbta svojho rozzúreného tátoša, ale ako sa zachytil jednej rastliny jej korene sa odtrhli a on sa rútil ďalej, pričom celá rastlina vyzerala ako mladý strom, ktorý v jeho zovretí rozkvitol.

            Nepriatelia boli v bojovom šate, postupovali po rovine, ich kráľ išiel s nimi sebavedome a veselo, keď sa zrazu z čela vyrútil zúrivým cvalom zúfalý jazdec.

            „Pane!“ zvolal, „zachráňte sa! nepriateľ sa blíži!“

            „Čo tým myslíš?“ povedal kráľ.

            „Ach, pane!“ zadychčal posol, „okamžite utekajte, niet času nazvyš. Na čele nepriateľa jazdí zúrivým cvalom šialený obor. Máva stromom ako palicou a je divoký od hnevu, lebo za jazdy kričí: „Počkaj, kým ťa chytím! Zaživa ťa stiahnem z kože! Zakrútim ti krk! Zlomím ti všetky kosti v tele!“ Ostatní cválajú za ním a ty urobíš dobre, ak sa stiahneš, skôr ako na teba príde tento víchor skazy.“

            Vtom z oblaku prachu v diaľke kráľ zbadal, ako sa k nemu ťažkým cvalom blíži Moti, ktorý v porovnaní s malým zvieraťom, na ktorom cválal, vyzeral naozaj ako obor, víriaci svojou ricínovou rastlinou, ktorá v diaľke mohla byť dubom. A zvuk jeho nadávok a výkrikov sa niesol vetrom! Za ním sa pohyboval oblak prachu za zvuku hromu kopýt, zatiaľ čo tu a tam sa mihol lesk ocele. Pohľad a zvuk vyvolali v kráľovi hrôzu, obrátil koňa a utekal najvyššou rýchlosťou v domnienke, že sa naňho rúti pluk kričiacich obrov. A všetky jeho jednotky ho nasledovali tak rýchlo, ako len mohli. Len jeden tučný dôstojník sa neudržal pešo v tom šialenom zhone, A keď sa Moti priblížil cvalom, vrhol sa na zem v opovrhujúcom strachu. To bolo priveľa na Motiho vzrušeného poníka, ktorý sa tak náhle strhol, že Moti mu preletel ponad hlavu ako nebeská raketa a zosadol priamo na svojho tučného nepriateľa.

            Moti sa rýchlo spamätal a začal sa oháňať rastlinou okolo hlavy a kričať:

            „Kde sú tvoji muži? Priveď ich sem a ja ich zabijem. Moje pluky! Poďte, všetci! Kde je váš kráľ? Priveďte ho ku mne. Za mnou idú všetci moji skvelí chlapi a každý z nich vytrhne strom aj s koreňmi a všetkých vás položíme na zem aj s vašimi domami a mestami a všetkým ostatným! No len poďte!“

            Ale úbohý tučný dôstojník sa nezmohol na nič iné, len na to, že si kľačal na kolenách so zopnutými rukami a lapal po dychu. Keď sa konečne nadýchol, Moti ho poslal, aby priviedol svojho kráľa a povedal mu, že ak bude rozumný, jeho život ušetrí. Chudák odišiel, a kým sa vojsko na Motiho strane priblížilo a usporiadalo tak, aby vyzeralo čo najhrozivejšie, vrátil sa so svojím kráľom. Ten bol veľmi pokorný a ospravedlňujúci sa, a sľúbil, že už nikdy nebude viesť vojnu proti ich kráľovi, zaplatí veľkú sumu peňazí a vôbec urobí všetko, čo si jeho dobyvateľ bude priať.

            A tak sa vojská na oboch stranách radostne vrátili domov, a to bolo naozaj to, čo prinieslo šťastie nemotornému Motimu, ktorý žil dlho a vedel, že ho všetci, okrem jeho príbuzných, ktorí nikdy nedokázali pochopiť, čo urobil, považujú za oveľa múdrejšieho než kohokoľvek iného. A odvtedy naňho vždy hľadeli ako na prameň múdrosti, statočnosti a odvahy.

[@ Afganský príbeh, Andrew Lang, Robert Hodosi]