12*15*/400*/ Bohatý a chudobný brat ***(3,09k)

Bol raz jeden bohatý starec, ktorý mal dvoch synov, a keďže jeho žena zomrela, starší žil s ním a pomáhal mu starať sa o jeho majetok. Dlhý čas išlo všetko dobre; mladík vstával veľmi skoro ráno a celý deň usilovne pracoval a na konci každého týždňa jeho otec spočítal peniaze, ktoré zarobili, a od radosti si mädlil ruky, keď videl, ako sa zväčšuje hromada zlata v pevnej železnej truhlici. „Čoskoro bude plná a budem musieť kúpiť väčšiu,“ povedal a bol tak zaneprázdnený myšlienkami na svoje peniaze, že si nevšimol, ako sa synovi rozjasnila tvár, ani to, ako sa niekedy pri oslovení zarazil, akoby bol mysľou ďaleko.

            Jedného dňa sa však starý muž vybral do mesta za obchodom, čo neurobil už najmenej tri roky. Bol trhový deň, stretol sa s mnohými známymi a bolo už dosť neskoro, keď zabočil na dvor hostinca a povedal sluhovi, aby mu osedlal koňa a hneď ho k nemu priviedol. Kým čakal v sále, prišla za ním domáca pani na kus reči. Po niekoľkých poznámkach o počasí a viniciach sa ho spýtala, ako sa mu páči jeho nová nevesta a či ho prekvapila svadba.

            Starý muž sa pri jej počúvaní na ňu udivene pozrel. „Nevesta? Manželstvo?“ povedal. „Neviem, o čom to hovoríte! Nemám žiadnu nevestu a v poslednom čase sa nesobášil nikto, koho by som poznal.“

            Presne toto chcela zistiť domáca pani, ktorá bola veľmi zvedavá, ale nasadila veľmi znepokojený výraz a zvolala:

            „Ach, bože! Dúfam, že som neurobila nič zlé. Nemala som ani potuchy – inak by som, samozrejme, nehovorila – ale…“ a tu sa zastavila a šmátrala po zástere, akoby bola vo veľkých rozpakoch.

            „Keď ste povedali toľko, budete musieť povedať o niečo viac,“ odvetil starý muž a tušil, čo tým chcela povedať; a žena, nič netušiac, odpovedala ako predtým.

            „Ach, to, že váš pekný syn chodil do mesta každý týždeň počas uplynulých mesiacov, nebolo len kvôli nákupu alebo predaju. A to ani nie tou najkratšou cestou! Nie, išiel cez rieku, cez kopec a okolo chalupy vinohradníka Miguela, ktorého dcéra je vraj najkrajšie dievča na celom vidieku, hoci na môj vkus je príliš biela.“ Potom sa domáca opäť odmlčala a pozrela na sedliaka, aby zistila, ako to berie. Veľa sa toho nedozvedela. Hľadel priamo pred seba, zuby mal vycerené. Keď však prestala hovoriť, povedal potichu: „Pokračujte.“

            „Už toho veľa nepoviem,“ odpovedala domáca, lebo si zrazu spomenula, že musí pripraviť večeru pre hladných mužov, ktorí sa vždy v trhové dni zastavia v hostinci, kým sa vydajú na cestu domov, „ale jedného pekného rána sa obaja vybrali do kostolíka na vrchole kopca a zosobášili sa. Moja sesternica slúži u kňaza, dozvedela sa o tom a povedala mi to. Ale dobrý deň vám prajem, pane; tu už máte svojho koňa a ja sa musím ponáhľať do kuchyne.“

            Bolo šťastie, že kôň mal istú nohu a poznal cestu, lebo uzda mu visela voľne na krku a jeho pán sa neunúval dávať pozor na cestu, ktorou sa uberal. Keď dorazil k farme, muž zaviedol zviera do stajne a potom išiel hľadať svojho syna.

            „Všetko viem – oklamal si ma. Okamžite mi zmizni z očí – skončil som s tebou,“ koktal a dusil sa vášňou, keď prišiel k mladíkovi, ktorý pred dverami rezal palicu a pritom si veselo pískal.

            „Ale, otec…“

            „Ty nie si môj syn, mám už len jedného. Odíď, inak ti bude ešte horšie,“ a keď hovoril, zdvihol bič.

            Mladík sa stiahol. Bál sa, aby otec nepadol do záchvatu, tvár mal takú červenú a oči mu akoby vyliezli z hlavy. Nemalo však zmysel zostávať. Možno na druhý deň ráno by starý muž mohol počúvať rozum, hoci v srdci syn cítil, že svoje slová nikdy nevezme späť. Pomaly sa teda otočil a ťažko kráčal po ceste, ktorá končila v jaskyni na úbočí kopca. A tam sedel celú noc a premýšľal o tom, čo sa stalo.

            Áno, mýlil sa, o tom nebolo pochýb, a nevedel celkom presne, ako k tomu došlo. Chcel o tom všetkom povedať otcovi a bol si istý, celkom istý, že keby starý muž raz videl jeho ženu, odpustil by jej chudobu pre jej veľkú krásu a dobrotu. Ale zo dňa na deň to odkladal, vždy dúfal v lepšiu príležitosť, a teraz bol koniec!

            Ak syn v tú noc nespal, otec už vôbec nie. A len čo vyšlo slnko, poslal do veľkého mesta posla s príkazom, aby priviedol späť mladšieho syna. Keď prišiel, sedliak nemrhal slovami, ale oznámil mu, že teraz je jeho jediným dedičom, zdedí všetky jeho pozemky a peniaze, a že má prísť, bývať doma a pomáhať pri správe majetku.

            Hoci ho veľmi potešila myšlienka, že sa stane takým bohatým mužom – bratia sa totiž nikdy veľmi nezaujímali jeden o druhého -, mladší by najradšej zostal tam, kde bol, pretože ho vidiek čoskoro omrzel a zatúžil po živote v meste. To si však nechal pre seba a snažil sa zo všetkého vyťažiť čo najviac a tvrdo pracoval ako jeho brat pred ním.

            Takto roky plynuli, ale úroda už nebola taká dobrá ako predtým a starý pán nariadil, aby niektoré pekné domy, ktoré staval v meste, zostali nedokončené, lebo na ich dokončenie by bolo treba všetky úspory. Čo sa týka staršieho syna, nikdy nechcel ani počuť, ako niekto spomína jeho meno, a nakoniec zomrel bez toho, aby videl jeho tvár, a mladšiemu zanechal, ako sľúbil, všetky svoje pozemky aj peniaze.

            Medzitým syn, ktorého vydedil, stále viac chudobnel. Spolu s manželkou si stále hľadali nejakú prácu a nikdy neminuli zbytočne ani halier, ktorý by im pomohol. Ale šťastie im neprialo a v čase otcovej smrti nemali takmer ani chlieb na jedenie, ani šaty na prikrytie. Keby bol zostal len on sám, dokázal by sa s tým nejako vyrovnať. Ale nemohol sa pozerať na to, ako jeho deti zo dňa na deň slabnú. A tak prehltol svoju pýchu a nakoniec prešiel cez hory do svojho starého domu, kde žil jeho brat.

            Bolo to po prvýkrát po dlhom čase, čo sa obaja muži stretli tvárou v tvár, a mlčky sa na seba pozerali. Potom sa staršiemu bratovi do očí tisli slzy, ale rýchlo ich zahnal a povedal:

            „Brat, nie je potrebné, aby som ti hovoril, aký som chudobný, to vidíš sám. Neprišiel som ťa prosiť o peniaze, len ťa chcem poprosiť, či by si mi nedal tie tvoje nedokončené domy v meste, ktoré urobím vodotesné, aby v nich mohla bývať moja žena a deti. A tak ušetríme na nájomnom. Lebo aj tak, ako tie domy sú, ti nič neprinášajú.“

            Mladší brat ho vypočul, zľutoval sa nad ním a dal mu domy, o ktoré žiadal, a starší odišiel šťastný.

            Niekoľko rokov to išlo tak, ako to išlo, a potom sa bohatý brat začal cítiť osamelý a pomyslel si, že starne a je čas, aby sa oženil. Manželka, ktorú si vybral, bola veľmi bohatá, ale aj veľmi chamtivá, a nech mala akokoľvek veľa, vždy chcela viac. Okrem toho patrila k tým nešťastným ľuďom, ktorí si vždy myslia, že majetok iných ľudí musí byť lepší ako ich vlastný. Jej úbohý manžel mnohokrát ľutoval deň, keď ju prvýkrát uvidel, a často ho jej podlosť a ošumelé spôsoby zahanbili. Nemal však odvahu jej vládnuť a ona bola stále horšia a horšia.

            Po niekoľkých mesiacoch manželstva chcela nevesta ísť do mesta a kúpiť si nové šaty. Nikdy predtým tam nebola, a keď skončila s nákupmi, pomyslela si, že navštívi svoju neznámu švagrinú a trochu si oddýchne. Dom, ktorý hľadala, sa nachádzal na širokej ulici a mal byť veľmi honosný, ale vyrezávaný kamenný vchod uzatvárali priemerné malé dvere z hrubého dreva, zatiaľ čo rad krásnych stĺpov neviedol k ničomu. Obydlia po oboch stranách boli v rovnako nedokončenom stave a po stenách stekala voda. Väčšina ľudí by to považovala za úbohé miesto a čo najskôr by sa mu otočila chrbtom. Ale táto dáma videla, že vynaložením istých peňazí by sa domy mohli stať takými nádhernými, ako boli pôvodne zamýšľané, a okamžite sa rozhodla, že ich získa pre seba.

            Plná tejto myšlienky vyšla po mramorovom schodisku a vstúpila do malej izby, kde sedela jej švagriná a šila oblečenie pre svoje deti. Nevesta sa zdala byť plná záujmu o domy a kládla o nich veľa otázok, takže sa jej noví príbuzní páčili oveľa viac, ako očakávala, a dúfala, že by mohli byť dobrými priateľmi. Hneď ako však prišla domov, išla rovno za svojím manželom a povedala mu, že musí tie domy získať od svojho brata späť, pretože by sa jej presne hodili a ľahko by z nich mohla urobiť palác, ktorý by bol rovnako krásny ako kráľovský. Ale jej manžel jej len povedal, že si môže kúpiť domy v inej časti mesta, lebo tie jej nemôže dať, keďže ich už dávno daroval svojmu bratovi, ktorý tam žije už mnoho rokov.

            Na túto odpoveď sa manželka veľmi nahnevala. Začala plakať a robila taký hluk, že ju počuli všetci susedia a vystrčili hlavy z okien, aby videli, čo sa deje. „Bolo to absurdné,“ vzlykala, „úplne nespravodlivé.“ V skutočnosti, keď sa nad tým zamyslela, ten dar nemal žiadnu cenu, pretože keď ho jej manžel urobil, bol starý mládenec a odvtedy bol ženatý, a ona nikdy nedala k ničomu takému súhlas. A tak lamentovala celý deň a celú noc, až sa chudák takmer utrápil na smrť. Napokon urobil, čo si želala, a predvolal svojho brata na súd, aby sa vzdal domov, ktoré mu, ako povedal, len požičal. Keď však boli vypočuté dôkazy oboch strán, sudca rozhodol v prospech chudobného muža, čo bohatú pani rozzúrilo ešte viac ako kedykoľvek predtým a rozhodla sa, že si nedá pokoj, kým nedosiahne víťazstvo. Ak jej jeden sudca nechcel dať domy, mal jej ich dať iný. A tak sa prípad znova a znova prejednával, až sa napokon dostal pred najvyššieho sudcu v meste Evora. Jej manžel bol z celej záležitosti srdcervúco unavený a hanbil sa za ňu, ale jeho slabosť, že ju nezastavil hneď na začiatku, ho dostala do týchto ťažkostí, a teraz bol nútený pokračovať.

            V ten istý deň sa obaja bratia vydali na cestu do mesta, bohatý na koni s množstvom jedla v ruksaku, chudobný pešo, len s kúskom chleba a troma cibuľami, ktoré chcel cestou zjesť. Cesta bola kopcovitá a ani jeden z nich nemohol ísť veľmi rýchlo. A keď sa zotmelo, obaja sa potešili, keď v okne kúsok pred sebou uvideli nejaké svetlá.

            Ukázalo sa, že svetlá tam umiestnil farmár, ktorý plánoval mimoriadne dobrú večeru, keďže jeho žena mala narodeniny. Tak vyzval boháča, aby vošiel dnu a posadil sa, zatiaľ čo on sám odvedie koňa do stajne. Chudobný muž sa nesmelo opýtal, či môže prenocovať v kúte, a dodal, že si so sebou priniesol vlastnú večeru. Inokedy by mu to možno nedovolil, lebo farmár nemal rád skromných ľudí, ale teraz dovolil staršiemu bratovi vojsť a ukázal mu drevenú stoličku, kde si mohol sadnúť.

            Čoskoro sa podávala večera a mladší brat ju veľmi rád zjedol, pretože po dlhej ceste bol veľmi hladný. Farmárova žena sa však nechcela ničoho dotknúť a nakoniec vyhlásila, že jediná večera, ktorú chce, je cibuľa, ktorú chudobný brat smažil na ohni. Samozrejme že jej ju dal, hoci sám by ju bol s radosťou zjedol, pretože tri cibule nie sú na konci dlhého dňa chôdze veľa. Čoskoro potom sa všetci uložili k spánku, pričom si chudobný muž urobil vo svojom kúte čo najväčšie pohodlie.

            O niekoľko hodín neskôr farmára zobudil krik a stony jeho ženy.

            „Ach, cítim sa tak zle, som si istá, že zomriem,“ plakala. „To bola tá cibuľa, viem, že to bola ona. Želám si, aby som ju nikdy nezjedla. Musela byť otrávená.“

            „Ak ťa ten človek otrávil, zaplatí za to,“ povedal jej manžel, schmatol hrubú palicu, zbehol dolu a začal biť úbohého muža, ktorý tvrdo spal a nemal sa čím brániť. Našťastie hluk prebudil mladšieho brata, ktorý vyskočil a vytrhol palicu farmárovi z ruky so slovami:

            „Obaja ideme do Evory, aby sme sa pokúsili o súdny proces. Poď aj ty a obviň ho tam, ak sa ťa pokúsil okradnúť alebo zavraždiť, ale nezabíjaj ho teraz, lebo sa dostaneš do problémov.“

            „Nuž, možno máš pravdu,“ odpovedal sedliak, „ale čím skôr ten chlap dostane svoje, tým budem spokojnejší.“ Bez ďalších slov odišiel do stajne a vyviedol mulicu pre seba, a tiež čiernu andalúzsku kobylu, na ktorej išiel boháč. Zatiaľ čo chudobný brat sa v obave pred ďalším zlým zaobchádzaním vydal hneď pešo.

            Celú noc husto pršalo a nezdalo sa, že by to malo prestať, a na niektorých miestach bola cesta taká hustá od blata, že sa cez ňu takmer nedalo prejsť. Na jednom mieste to bolo také zlé, že v ňom uviazla mulica naložená batožinou a jej pán ju nedokázal vytiahnuť. Zúfalý furman sa obrátil na dvoch jazdcov, ktorí opatrne obchádzali močiar v určitej vzdialenosti, ale tí jeho výkrikom nevenovali pozornosť. A tak sa začal veselo rozprávať so svojou mulicou v nádeji, že ju povzbudí, a vyhlásil, že ak bude mať úbohé zviera len trochu trpezlivosti, pomoc určite príde.

            A tak sa aj stalo, pretože chudobný brat čoskoro dorazil na miesto, od hlavy až po päty oblepený blatom, ale pripravený urobiť všetko, čo mohol, aby pomohol mulici a jej pánovi. Najskôr sa pustili do hľadania pevných klátov dreva, ktoré by položili na močarisko, aby sa mohli dostať k mulici, pretože v tom čase sa jej pri jeho šialenom boji pretrhla uzda a bola hlbšie ako kedykoľvek predtým. Opatrným krokom po dreve sa úbohému mužovi podarilo chytiť zviera za chvost a zúfalým úsilím dostali mulicu na suchú zem, ale za cenu toho, že jej chvost zostal v ruke úbohého muža.

            Keď to uvidel, farmárov hnev nepoznal hraníc a zabudol, že bez pomoci by o svoju mulicu prišiel, a začal chudákovi nadávať, že mu zničil zviera a že za to zaplatí podľa zákona. Potom vyskočil na chrbát mulice, ktorá bola taká rada, že sa dostala z dusivého bahna, že jej zrejme nevadilo, že prišla o chvost, a nevďačný nešťastník pokračoval v ceste a ešte v ten večer dorazil do hostinca v Evore, kam už prišli na noc boháč a farmár.

            Chudobný brat zatiaľ unavene kráčal a premýšľal, aké ďalšie strašné dobrodružstvá ho čakajú.

            „Určite budem odsúdený za jedno alebo druhé,“ pomyslel si smutne, „a napokon, ak budem musieť zomrieť, radšej si vyberiem vlastnú smrť, ako by som ju mal prenechať svojim nepriateľom.“ A len čo vstúpil do Evory, poobzeral sa po mieste vhodnom na uskutočnenie svojho plánu. Nakoniec našiel to, čo hľadal, ale keďže už bolo príliš neskoro a príliš tma na to, aby si bol istý úspechom, schúlil sa pod dvere a spal až do rána.

            Hoci bola zima, slnko vyšlo na jasnej oblohe a jeho lúče takmer hriali, keď chudák vstal a otriasol sa. Chcel, aby to bol deň jeho smrti, ale napriek tomu a skutočnosti, že za sebou zanecháva ženu a deti, sa cítil takmer veselo. Tak dlho bojoval a bol veľmi, veľmi unavený, ale to by mu nevadilo, keby mohol dokázať svoju nevinu a zvíťaziť nad nepriateľmi. Všetci však boli naňho príliš šikovní a on už nemal silu bojovať. Vystúpil teda na kamenné schody, ktoré viedli na hradby mesta, a na chvíľu sa zastavil, aby sa rozhliadol okolo seba.

            I stalo sa, že starý chorý muž, ktorý žil neďaleko, prosil, aby ho vyniesli von a položili k úpätiu hradieb, aby naňho dopadali lúče vychádzajúceho slnka a on sa mohol rozprávať so svojimi priateľmi, keď prechádzali okolo za prácou. Netušil, že na vrchole hradieb, presne nad jeho hlavou, stojí muž, ktorý sa naposledy pozerá na to isté slnko pred odchodom na smrť, ktorá ho čaká. Ale bolo to tak, a keď sa veža oproti dotkla zlatého svetla, nešťastník zatvoril oči a vyskočil dopredu. Múr bol vysoký a on rýchlo letel vzduchom. No nedopadol na zem, ale na telo chorého, ktorý sa prevrátil a bez stonania zomrel. Čo sa týka druhého, ten bol celkom nezranený a pomaly sa dvíhal na nohy, keď ho náhle niekto chytil za ruky a držal.

„Zabil si nášho otca, vidíš? Vidíš?“ zvolali dvaja mladí muži, „a teraz s nami pôjdeš pred sudcu a budeš sa za to zodpovedať.“

            „Vášho otca? ale ja ho nepoznám. Čo tým myslíte?“ spýtal sa chudák, ktorý bol z náhleho skoku cez vzduch celkom zmätený a nevedel si predstaviť, prečo by mal byť obvinený z tohto čerstvého zločinu. Nedostal však žiadnu odpoveď a len sa ponáhľal ulicami do budovy súdu, kam práve prišli jeho brat, farmár a dvaja mladí muži z mesta, všetci nahnevaní ako vždy, všetci naraz rozprávali, až kým nevstúpil sudca a neprikázal im mlčať.

            „Vypočujem vás jedného po druhom,“ povedal a vyzval mladšieho brata, aby začal.

            Netrvalo dlho, kým predniesol svoj prípad. Nedokončené domy boli jeho, zanechal mu ich otec spolu s ostatným majetkom a brat sa ich odmietal vzdať. Chudák na to niekoľkými slovami vyrozprával, ako domy od brata vyžobral, a predložil darovaciu zmluvu, na základe ktorej sa stal ich vlastníkom.

            Sudca si ho pokojne vypočul a položil mu niekoľko otázok; potom vyniesol rozsudok.

            „Domy zostanú majetkom toho, komu boli darované a komu patria. A keďže ty,“ dodal a obrátil sa na mladšieho brata, „si vzniesol toto obvinenie s plným vedomím, že je zlé a nespravodlivé, nariaďujem ti, aby si okrem straty domov zaplatil svojmu bratovi aj odškodné vo výške tisíc libier.“

            Boháč počúval sudcu so zlosťou v srdci, chudobný s prekvapením a vďačnosťou. Ale ešte nebol v bezpečí, lebo teraz bol na rade farmár. Sudca pri tejto historke len ťažko skrýval úsmev a spýtal sa, či bola žena mŕtva, keď farmár odišiel z domu, a dostal za odpoveď, že sa tak ponáhľal, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť, že nepočkal na to, aby sa presvedčil. Potom chudák vyrozprával svoj príbeh a opäť bol vynesený rozsudok v jeho prospech, pričom farmárovi bolo nariadené zaplatiť 1200 libier. Čo sa týka farmára, bolo mu veľmi jasne oznámené, že sa ukázal ako podlý a nevďačný za pomoc, ktorá mu bola poskytnutá, a za trest musí zaplatiť chudákovi ešte pokutu päťdesiat libier a odovzdať mu mulicu, kým jej znovu nedorastie chvost.

            Nakoniec prišli dvaja synovia chorého starca.

            „Toto je ten nešťastník, ktorý zabil nášho otca,“ povedali, „a žiadame, aby aj on zomrel.“

            „Ako si ho zabil?“ spýtal sa sudca a obrátil sa na obžalovaného, a ten nešťastník vyrozprával, ako skočil z múru, nevediac, že pod ním niekto je.

            „Dobre, toto je môj rozsudok,“ odpovedal sudca, keď všetci prehovorili: „Nech si obžalovaný sadne pod múr a synovia mŕtveho nech skočia z vrchu, spadnú na neho a zabijú ho. Ak to neurobia, sú odsúdení zaplatiť osemsto libier za svoje falošné obvinenie.“

            Mladí muži sa pozreli jeden na druhého a pomaly pokrútili hlavami.

            „Zaplatíme pokutu,“ povedali a sudca prikývol.

            Chudobný brat teda odviezol mulu domov a priniesol svojej rodine dosť peňazí, aby ich udržal v pohodlí až do konca svojich dní.

[@ Portugalská poviedka, Andrew Lang, Robert Hodosi]