9*22*/326*/ Hlúpejší manžel ***(1,30k)

V malej dedinke, ktorá stála na rozľahlej rovine, kde bolo vidieť slnko od jeho východu až po západ, žili vedľa seba dva páry. Muži, ktorí pracovali u toho istého majstra, boli celkom dobrí priatelia, ale manželky sa stále hádali a najviac sa hádali na tému – ktorá z nich má hlúpejšieho manžela.

Na rozdiel od väčšiny žien, ktoré si myslia, že všetko, čo patrí im, musí byť lepšie ako to, čo patrí niekomu inému, si každá z nich myslela, že jej manžel je hlúpejší.

„Len sa na to pozri, čo robí!“ povedala jedna z nich svojej susedke. „Oblieka malej dcérke šatôčky hore nohami a raz som ho našla, ako sa ju pokúša nakŕmiť vriacou polievkou, a ona mala potom niekoľko dní popálené ústa. Potom zbiera kamene na ceste a seje ich namiesto zemiakov. A jedného dňa chcel ísť do záhrady horným oknom, lebo vyhlásil, že je to kratšia cesta ako cez dvere.“

„To je, samozrejme, dosť zlé,“ odpovedala druhá, „ale naozaj to nie je nič oproti tomu, čo musím každý deň znášať ja od svojho manžela. Keď ho požiadam, aby išiel nakŕmiť hydinu, keď mám veľa práce, namiesto krmiva im dal nejakú jedovatú zmes. A keď potom prídem na dvor, nájdem ich všetky mŕtve. Raz mi dokonca vzal môj najlepší čepiec, keď som odišla k svojej chorej matke, a keď som sa vrátila, zistila som, že ho dal sliepke, aby doň znášala vajíčka. A sama vieš, že len minulý týždeň, keď som ho poslala kúpiť súdok masla, vrátil sa a viezol stopäťdesiat kačíc, ktoré ho niekto nahovoril, aby ich vzal, a ani jedna z nich neniesla.“

„Áno, obávam sa, že sa zbytočne snaží,“ odpovedala prvá, „ale vyskúšajme ich a uvidíme, ktorý z nich je hlúpejší.“

A tak približne v čase, keď očakávala svojho manžela z práce, vytiahla kolovrátok a usilovne sedela a točila ním, pričom si dávala pozor, aby ani len nepozrela od práce, keď muž vošiel. Niekoľko minút stál s otvorenými ústami a pozoroval ju, a keď stále mlčala, nakoniec povedal:

„Zbláznila si sa, žena, že sedíš a točíš bez toho, aby si niečo mala na kolovrátku?“

„Možno si myslíš, že na ňom nič nie je,“ odpovedala, „ale môžem ťa uistiť, že je tam veľké klbko vlny, také jemné, že ho nikto nevidí, z ktorého ti utkám kabát.“

„Bože môj!“ odpovedal, „akú mám šikovnú ženu! Keby si mi to nepovedala, nikdy by som sa nedozvedel, že na kolovrátku vôbec nejaká vlna je. Ale teraz sa mi naozaj zdá, že niečo vidím.“

Žena sa usmiala, mlčala a po ďalšej hodine usilovného pradenia vstala zo stoličky a začala tkať, ako najrýchlejšie vedela. Nakoniec vstala a povedala manželovi: „Som príliš unavená na to, aby som to dnes dokončila, takže si pôjdem ľahnúť a zajtra ma čaká už len strihanie a šitie.“

Na druhý deň ráno vstala skoro, a keď upratala dom, nakŕmila sliepky a dala všetko na svoje miesto, sklonila sa nad kuchynský stôl a zvuk jej veľkých nožníc bolo počuť až do záhrady. Jej manžel nevidel nič, čo by sa dalo strihať, ale bol taký hlúpy, že to nebolo prekvapujúce!

Po strihaní prišlo na rad šitie. Žena poklepávala, prišívala, opravovala a spájala. A potom sa obrátila k mužovi a povedala:

„Teraz si to môžeš vyskúšať. A prinútila ho vyzliecť si kabát, postaviť sa pred ňu a ona ho opäť poklepala, prichytila, zafixovala a spojila a veľmi starostlivo vyhladila každú vrásku.

„Nie je mi v ňom veľmi teplo,“ poznamenal napokon muž, keď to všetko dlho trpezlivo znášal.

„To preto, že je taký jemný,“ odpovedala, „nechceš, aby bol taký hrubý ako hrubé šaty, ktoré nosíš každý deň.“

On chcel, ale hanbil sa to povedať a odpovedal len: „No, som si istý, že musí byť krásny, keď to hovoríš, a ja budem múdrejší ako ktokoľvek v celej dedine. ‚Aký nádherný kabát!‘ budú kričať, keď ma uvidia. Ale nie každý má takú šikovnú ženu, ako je tá moja.“

Medzitým druhá manželka nezaháľala. Len čo jej manžel vošiel, pozrela naňho takým zdeseným pohľadom, že sa chudák celkom zľakol.

„Prečo na mňa tak hľadíš? Stalo sa niečo?“ spýtal sa.

„Ach! choď si hneď ľahnúť,“ zvolala, „musíš byť naozaj veľmi chorý, keď sa tak tváriš!“

Muž bol najprv dosť prekvapený, pretože v ten večer sa cítil mimoriadne dobre, ale vo chvíli, keď jeho žena prehovorila, si bol úplne istý, že sa mu stalo niečo strašné, a zbledol.

„Odvážim sa povedať, že to bude pre mňa to najlepšie miesto,“ odpovedal roztrasene a dovolil svojej žene, aby ho vyviedla hore a pomohla mu vyzliecť sa.

„Ak sa dobre vyspíš, možno budeš mať šancu,“ povedala a pokrútila hlavou, keď ho teplo ukladala, „ale ak nie…“ A chudák, samozrejme, nezavrel oko, kým nevyšlo slnko.

„Ako sa cítiš dnes ráno?“ spýtala sa žena, ktorá prišla po špičkách, keď skončila domáce práce.

„Ach, zle, naozaj veľmi zle,“ odpovedal, „ani chvíľu som nespal. Nevieš si predstaviť niečo, čo by mi pomohlo?“

„Vyskúšam všetko, čo sa dá,“ povedala žena, ktorá si ani v najmenšom neželala, aby jej manžel zomrel, ale bola rozhodnutá ukázať, že je hlúpejší ako ten druhý muž. „Zoberiem nejaké sušené bylinky a urobím ti nápoj, ale veľmi sa bojím, že je už neskoro. Prečo si mi to nepovedal skôr?“

„Myslel som si, že bolesť možno o deň či dva pominie, a okrem toho som ťa nechcel urobiť nešťastnou,“ odpovedal muž, ktorý si bol v tom čase už celkom istý, že trpel muky a znášal ich ako hrdina. „Samozrejme, keby som tušil, ako veľmi mi je zle, bol by som sa hneď ozval.

„Dobre, dobre, uvidím, čo sa dá robiť,“ povedala manželka, „ale rozprávanie ti neprospieva. Lež pokojne a udržuj sa v teple.“

Celý ten deň ležal muž v posteli, a kedykoľvek jeho žena vošla do izby a spýtala sa ho, ako sa cíti, vždy odpovedal, že sa mu je stále horšie a horšie. Nakoniec sa jeho žena večer rozplakala, a keď sa jej spýtal, čo sa stalo, vzlykla:

„Ach, môj úbohý, úbohý manžel, si naozaj mŕtvy? Musím ísť zajtra objednať tvoju rakvu.“

Keď to muž počul, po tele mu prebehol studený mráz a zrazu vedel, že je mu tak dobre, ako nikdy v živote.

„Ale nie, nie!“ zvolal, „cítim sa úplne zdravý! Skutočne si myslím, že pôjdem do práce.“

„Nič také neurobíš,“ odpovedala jeho žena. „Len buď ticho, lebo kým vyjde slnko, budeš mŕtvy.“

Muž sa pri jej slovách veľmi zľakol a ležal úplne nehybne, kým prišiel hrobár a odmeral mu rakvu, a jeho žena dala hrobárovi príkazy ohľadom jeho hrobu. V ten večer rakvu poslali domov a ráno o deviatej hodine ho žena obliekla do dlhého flanelového odevu a zavolala hrobárov, aby upevnili veko a odniesli ho do hrobu, kde ich čakali všetci priatelia. Práve keď telo ukladali do zeme, pribehol manžel druhej ženy, oblečený, pokiaľ bolo vidieť, úplne bez šiat. Všetci pri pohľade naňho prepukli vo výkriky smiechu, a muži položili rakvu a tiež sa smiali, až sa im takmer rozskočili boky. Mŕtvy muž bol tak prekvapený takýmto správaním, že vykukol z malého okienka v boku rakvy a vykríkol:

„Smial by som sa rovnako hlasno ako vy, keby som nebol mŕtvy.“

Keď počuli hlas vychádzajúci z rakvy, ostatní ľudia sa zrazu prestali smiať a stáli, akoby sa premenili na kameň. Potom sa jednomyseľne vrhli k rakve a zdvihli veko, aby muž mohol vyjsť medzi nich.

„Nebol si naozaj mŕtvy?“ pýtali sa. „A ak nie, prečo si sa nechal pochovať?“

Na to sa obe manželky priznali, že každá z nich chcela dokázať, že jej manžel je hlúpejší ako ten druhý. Dedinčania však vyhlásili, že sa nevedia rozhodnúť, ktorý z nich je hlúpejší – či ten, kto sa nechal presvedčiť, že má na sebe pekné šaty, hoci vôbec nebol oblečený, alebo ten, kto sa nechal pochovať, hoci bol živý a zdravý.

A tak sa ženy hádali rovnako ako predtým a nikto nikdy nevedel, čí muž bol hlúpejší.

[@ Islandská poviedka, Andrew Lang, Robert Hodosi]