10*19*/351*/ Sova a orol ***(1,27k)

Kedysi dávno v divokej krajine, kde mnoho mesiacov v roku leží hlboký sneh, žila sova a orol. Hoci boli v mnohých ohľadoch veľmi odlišní, stali sa veľkými priateľmi a nakoniec sa spolu usadili v jednom dome, pričom jeden z nich lovil cez deň a druhý v noci. Takto sa navzájom veľmi nevideli – a možno o to lepšie sa zhodli, ale v každom prípade boli úplne šťastní a chceli len jednu vec, alebo skôr dve veci, a to ženu pre každého z nich.

„Keď prídem večer domov, som naozaj príliš unavený na to, aby som upratoval dom,“ povedal orol.

            „A ja som zasa príliš ospalá na úsvite po dlhom nočnom love, aby som začala zametať a utierať prach,“ odpovedala sova. A obaja sa rozhodli, že si musia nájsť manželky.

            Vo voľných chvíľach obletovali mladé dámy, ktoré poznali, ale všetky dievčatá vyhlásili, že chcú radšej jedného manžela ako dvoch. Chudáci vtáky si začali zúfať, keď jedného večera, po tom, čo boli na počudovanie spolu na love, našli dve sestry, ako tvrdo spia na svojich dvoch posteliach. Orol sa pozrel na sovu a sova sa pozrela na orla.

            „Budú z nich skvelé manželky, ak len zostanú s nami,“ povedali si. A odleteli sa umyť a upraviť, kým sa dievčatá zobudia.

            Sestry spali dlhé hodiny, pretože prešli dlhú cestu z mesta, kde sa takmer nič nedalo jesť, a cítili sa slabé a unavené. Ale zrazu otvorili oči a uvideli, ako ich pozorujú dva vtáky.

            „Dúfam, že ste si oddýchli?“ spýtala sa sova zdvorilo.

            „Áno, ďakujeme,“ odpovedali dievčatá. „Len sme veľmi hladné. Myslíte, že by sme mohli niečo zjesť?“

            „Určite!“ odpovedal orol. A odletel na farmu vzdialenú asi míľu alebo dve a priniesol späť hniezdo s vajíčkami vo svojom silnom zobáku, zatiaľ čo sova chytila plechový hrniec, išla do chalupy, kde žila stará žena s kravou, a vošla do kôlne pri okne a ponorila hrniec do vedra s novým mliekom, ktoré tam stálo.

            Dievčatá boli tak veľmi nadšené láskavosťou a šikovnosťou svojich hostiteľov, že keď sa ich vtáky opýtali, či sa za nich vydajú a zostanú tam navždy, bez rozmýšľania súhlasili. A tak si orol vzal za ženu mladšiu sestru a sova staršiu, a nikdy nebol domov pokojnejší ako u nich!

            Niekoľko mesiacov išlo všetko dobre a potom sa orlovej žene narodil syn, zatiaľ čo sovia žena v ten istý deň porodila žabu, ktorú umiestnila priamo na breh blízkeho potoka, pretože sa jej v dome nepáčilo. Obe deti rýchlo rástli a nikdy ich neomrzelo hrať sa spolu, ani nechceli mať iných spoločníkov.

            Jedného jarného večera, keď sa ľad roztopil a sneh zmizol, sestry sedeli a priadli v dome a čakali na návrat svojich manželov. Ale hoci dlho čakali, sova ani orol nikdy neprišli; ani v ten deň, ani na druhý, ani na ďalší, ani na ďalší. Nakoniec sa ženy vzdali všetkej nádeje na ich návrat, ale keďže boli rozumné ženy, nesadli si a neplakali, ale zavolali svoje deti a vydali sa na cestu, odhodlané hľadať svojich manželov po celom svete, až  pokým ich nenájdu.

            Ženy netušili, ktorým smerom sa stratené vtáky vydali, ale vedeli, že kúsok odtiaľ je hustý les, kde sa dá dobre loviť. Zdalo sa, že ich tam pravdepodobne nájdu, alebo v každom prípade by o nich v tom lese mohli aspoň niečo počuť, a tak rýchlo kráčali ďalej, povzbudené myšlienkou, že niečo robia. Zrazu mladšia sestra, ktorá bola kúsok vpredu, prekvapene vykríkla.

            „Pozri na to jazero!“ povedala, „nikdy sa cezeň nedostaneme.“

            „Ale áno,“ odpovedala staršia, „ja viem, čo robiť.“ A vytiahla z vrecka dlhý kus povrázku a upevnila ho žabe do úst ako hryzadlo.

            „Musíš preplávať cez jazero,“ povedala a sklonila sa, aby ho tam vložila, „a my pôjdeme po čiare za tebou.“ A tak to robili, až sa dostali asi do stredu jazera, keď sa žabí chlapec zastavil.

            „Nepáči sa mi to a ďalej nepôjdem,“ zvolal mrzuto. A jeho mama mu musela sľúbiť všeličo pekné, kým sa opäť pustil do cesty.

            Keď konečne dorazili na druhú stranu, sovia žena žabiakovi odviazala šnúru od úst a povedala mu, že si môže oddýchnuť a hrať sa pri jazere, kým sa nevrátia z lesa. Potom spolu so sestrou a chlapcom kráčali ďalej a pred nimi sa týčil veľký les. Ale to už boli ďaleko a boli veľmi unavení- A tak sa potešili, keď uvideli, že z malej chatrče pred nimi sa valí dym.

            „Poďme dovnútra a požiadajme o trochu vody,“ povedala orlia žena a vošli dnu.

            Vo vnútri chatrče bola taká tma, že najprv vôbec nič nevideli, ale vzápätí počuli z jedného rohu slabé zakrákanie. Sestry sa otočili, aby sa pozreli, a tam, zviazaní za krídla a nohy, s vyvalenými očami, boli ich manželia, ktorých hľadali. Ženy rýchlo ako blesk preťali remene, ktoré ich spútavali, ale úbohé vtáky boli od bolesti a hladu príliš slabé, aby dokázali urobiť viac, než vydávať tiché zvuky radosti. Sotva ich však oslobodili, zvláštny hromový hlas prinútil obe sestry vyskočiť, zatiaľ čo malý chlapec sa pevne držal okolo matkinho krku.

            „Čo robíte v mojom dome?“ zvolala domáca, ktorá bola čarodejnica. A manželky odvážne odpovedali, že teraz, keď našli svojich manželov, ich chcú zachrániť pred takouto zlou čarodejnicou.

            „Nuž, dám vám šancu,“ odpovedala obryňa s ohavným úsmevom, „uvidíme, či sa dokážete zošmyknúť z tejto hory. Ak sa vám podarí dostať na dno jaskyne, dostanete svojich manželov späť.“ A ako hovorila, tlačila ich pred sebou von z dverí na okraj priepasti, ktorá sa tiahla rovno dolu niekoľko stoviek stôp. Tak aby čarodejnica nevidela, žabia matka si okolo seba upevnila jeden koniec čarovného lana a pošepla malému chlapcovi, aby sa držal druhého konca. Sotva to urobila, čarodejnica sa otočila.

            „Zdá sa, že sa ti nepáči táto dohoda,“ povedala, ale dievčatko jej odpovedalo:

            „Ale áno, som celkom pripravená. Len som na teba čakala!“ A posadila sa a začala sa kĺzať. Išla ďalej, ďalej, klesla do takej hĺbky, že ju ani oči čarodejnice nemohli sledovať; ale tá považovala za samozrejmé, že žena je už určite mŕtva, a povedala jej sestre, aby ju vystriedala. V tej chvíli sa však nad skalou objavila hlava staršej sestry, ktorú čarovná šnúra vyniesla hore. Čarodejnica znechutene zavýjala a skryla si tvár do dlaní, čím dala mladšej sestre čas, aby si pripevnila šnúru k pásu skôr, než sa zlá čarodejnica pozrela hore.

            „Dvakrát také šťastie nemôžeš čakať,“ povedala; dievča si sadlo a skĺzlo cez okraj. O niekoľko minút však bola aj ona opäť späť a čarodejnica videla, že zlyhala, a bála sa, aby neprišla o svoju moc. Hoci sa triasla od zlosti, neodvážila sa ju prejaviť a len sa škaredo rozosmiala.

            „Ja svojich zajatcov tak ľahko nepustím!“ povedala. „Nech mi narastú husté a čierne vlasy ako vám, inak vaši manželia už nikdy neuvidia denné svetlo.“

            „To je celkom jednoduché,“ odpovedala staršia sestra, „len musíš urobiť to, čo sme urobili my – ale možno sa ti to nebude páčiť.“

            „Ak ste to vydržali vy, tak to vydržím aj ja,“ odpovedala čarodejnica. A tak jej dievčatá povedali, že si najprv natreli hlavy smolou a potom na ne položili horúce kamene.

            „Je to veľmi bolestivé,“ povedali, „ale o inom spôsobe nevieme. A aby sme sa uistili, že všetko pôjde dobre, jedna z nás ťa bude držať, kým druhá bude liať smolu.“

            Tak aj urobili a staršia sestra si rozpustila vlasy, až viseli čarodejnici nad očami, aby si myslela, že sú to jej vlastné vlasy. Potom druhá priniesla obrovský kameň a zakrátko bol s čarodejnicou koniec. Sestry boli divošky, ktoré nikdy nevideli misionára.

            Keď teda sestry videli, že je mŕtva, odišli do chatrče a ošetrovali svojich mužov, kým nezosilneli. Potom zobrali žabu a všetci odišli vytvoriť si ďalší domov na druhej strane veľkého jazera.

[@ Z časopisu Antropologického inštitútu, Andrew Lang, Robert Hodosi]