10*24*/356*/ Biela topánka ***(3,40k)

Kedysi dávno žil kráľ, ktorý mal dcéru, ktorá mala len pätnásť rokov. A aká to bola dcéra!

Dokonca aj matky, ktoré mali vlastné dcéry, si nemohli pomôcť, aby nepovedali, že princezná je oveľa krajšia a pôvabnejšia ako ktorákoľvek z ich dcér; a čo sa týka otcov, ak ju niekto z nich niekedy náhodou uvidel, nemohol potom celý deň hovoriť o ničom inom.

            Samozrejme, kráľ, ktorý sa volal Balancin, bol úplným služobníkom svojho dievčatka od chvíle, keď ho vyzdvihol z náručia jej mŕtvej matky. A skutočne sa zdalo, že na svete neexistuje nikto iný, koho by mohol milovať viac.

            Diamantína, lebo tak sa volala, nedosiahla pätnáste narodeniny bez návrhov na sobáš zo všetkých krajín pod nebom. Ale nech bol jej nápadník akýkoľvek, kráľ mu vždy povedal nie.

            Za palácom sa rozprestierala veľká záhrada, ktorá sa tiahla až k úpätiu niekoľkých kopcov a pretekala ňou nejedna rieka. Princezná sem prichádzala každý večer pri západe slnka v sprievode svojich dám a sama si zbierala kvety, ktoré mali zdobiť jej izby. Prinášala si so sebou aj nožnice na odstrihávanie odkvitnutých kvetov a košík, do ktorého ich ukladala, aby keď na druhý deň ráno vyjde slnko, nevidelo nič nepekné. Keď dokončila túto úlohu, prešla sa po meste, aby sa s ňou chudobní ľudia mohli porozprávať a povedať jej o svojich problémoch, a potom vyhľadala svojho otca a spolu sa poradili, ako najlepšie pomôcť tým, ktorí to potrebovali.

            Jej otec, kráľ Balancin popri svojej dcére zbožňoval aj lov a bolo jeho zvykom, že každý týždeň strávil niekoľko dopoludní naháňaním diviakov, ktorých bolo v horách niekoľko míľ od mesta naozaj veľa. Jedného dňa, keď sa rútil dolu kopcom tak rýchlo, ako len mohol, strčil nohu do diery, spadol a skotúľal sa do kamenistej jamy plnej ostružín. Kráľove zranenia neboli veľmi vážne, ale tvár a ruky mal porezané a roztrhané, zatiaľ čo jeho nohy boli v ešte horšom stave, pretože namiesto poriadnych loveckých topánok mal na nohách len sandále, aby mohol rýchlejšie bežať.

            O niekoľko dní bol kráľ zdravý ako nikdy predtým a stopy po škrabancoch takmer zmizli, ale jedna noha stále zostávala veľmi boľavá. Bola hlboko prepichnutá tŕňom a hnisala. Najlepší lekári v kráľovstve ho liečili so všetkou svojou zručnosťou; kúpali ho, ošetrovali a obväzovali, ale všetko bolo márne. Zranenie na chodidle sa len zhoršovalo a každým dňom bolo opuchnutejšie a bolestivejšie.

Keď každý vyskúšal svoj vlastný liek a zistil, že zlyhal, na kráľovský dvor prišla správa o zázračnom lekárovi v nejakej vzdialenej krajine, ktorý už vyliečil tie najpodivuhodnejšie choroby. Keď sa ho opýtali, zistili, že nikdy neopustil múry svojho mesta a očakával, že ho pacienti prídu navštíviť, ale kráľ mu ponúkol veľkú sumu peňazí a tohto slávneho lekára presvedčil, aby sa vydal na cestu na jeho dvor.

            Po príchode bol lekár ihneď uvedený pred kráľa a dôkladne mu vyšetril nohu.

            „Žiaľ, Vaše Veličenstvo,“ povedal, keď skončil, „ranu nie je v ľudských silách vyliečiť Ale hoci ju nemôžem vyliečiť, môžem aspoň utlmiť bolesť a umožniť vám chodiť bez veľkého utrpenia.“

            „Ach, keby ste dokázali aspoň to,“ zvolal kráľ, „bol by som Vám vďačný do konca života! Vydajte svoje vlastné príkazy, a hneď sa splnia.“

            „Potom nech Vaše Veličenstvo prikáže kráľovskému obuvníkovi, aby Vám vyrobil topánku z kozej kože, veľmi voľnú a pohodlnú, zatiaľ čo ja pripravím masť, ktorej tajné zloženie poznám len ja!“ Po týchto slovách sa doktor uklonil a zanechal kráľa veselšieho a plného nádeje, než bol dlho predtým.

            Dni mu počas výroby topánky a prípravy masti plynuli veľmi pomaly, ale ôsmeho rána sa objavil lekár a priniesol so sebou topánku v kufríku. Vytiahol ju, aby ju nasadil kráľovi na nohu, a na koziu kožu natrel takú bielu masť, že ani samotný sneh nebol oslnivejší.

            „Kým budete nosiť túto topánku, nebudete cítiť ani najmenšiu bolesť,“ povedal lekár. „Pretože balzam, ktorým som ju natrel zvnútra i zvonka, má okrem liečivej schopnosti posilňovať materiál, ktorého sa dotýka, takže aj keby vaše veličenstvo žilo tisíc rokov, na konci toho času by ste našli topánku rovnako osviežujúcu ako i teraz.“

            Kráľ si ju tak túžil obuť, že sotva dal lekárovi čas, aby dohovoril. Vybral ju z puzdra, strčil do nej nohu a takmer sa rozplakal od radosti, keď zistil, že môže chodiť a behať tak ľahko ako ktorýkoľvek mladý žobrák.

            „Čo Vám za to môžem dať?“ zvolal a vystrel obe ruky k mužovi, ktorý spôsobil tento zázrak. „Zostaňte so mnou a ja Vám nahromadím väčšie bohatstvo, než ste kedy snívali.“ Ale lekár povedal, že neprijme nič viac, ako bolo dohodnuté, a že sa musí okamžite vrátiť do svojej krajiny, kde ho čaká veľa chorých. Kráľ Balancin sa teda musel uspokojiť s tým, že lekárovi nariadil, aby sa s ním zaobchádzalo s kráľovskými poctami, a želal si, aby ho na ceste domov sprevádzal sprievod.

            Dva roky išlo na dvore všetko hladko a kráľovi Balancinovi a jeho dcére sa zdalo, že slnko skôr vyjde, ako zapadne. Kráľove narodeniny pripadli na mesiac jún, a keďže bolo nezvyčajne pekné počasie, povedal princeznej, aby ich oslávila tak, ako sa jej zapáči. Diamantína bola veľmi rada na rieke, a tak sa potešila tejto príležitosti, aby potešila svoje chute. Chcela usporiadať zábavu, akú ešte nikdy predtým nevidela, a večer, keď sa unavia z plavby a veslovania, mala byť hudba a tanec, divadelné hry a ohňostroj. Na samom konci, skôr ako sa ľudia rozídu domov, by mal každý chudobný dostať bochník chleba a každé dievča, ktoré sa malo do roka vydať, nové šaty.

            Diamantíne sa zdalo, že na tento veľký deň už čaká veľmi dlho, ale nakoniec prišiel ako iné dni. Skôr ako slnko vyšlo na oblohu, princezná, príliš plná vzrušenia, aby zostala v paláci, sa prechádzala po uliciach tak pokrytých drahými kameňmi, že ste si museli zatieniť oči, aby ste sa na ňu mohli pozrieť. Zrazu zaznela trúba a ona sa ponáhľala domov, aby sa o niekoľko okamihov opäť objavila a kráčala po boku svojho otca k rieke. Tu ich čakala nádherná loďka, z ktorej sledovali najrôznejšie preteky a plavecké a skokanské výkony. Keď sa skončili, čln sa vydal proti prúdu rieky na pole, kde sa mali konať tance a koncerty, a po tom, čo víťazom odovzdali ceny a princezná im rozdala chleby a šaty, rozlúčili sa s hosťami a nasadli do loďky, ktorá ich mala odviezť naspäť do paláca.

            Práve vtedy sa stala strašná vec. Keď kráľ nastupoval do loďky, jeden remienok na bielej topánke, ktorý sa uvoľnil, sa zachytil o klinec, ktorý trčal von, a spôsobil, že kráľ zakopol. Bolesť bola veľká a on sa nevedomky otočil a zatriasol nohou, takže zapínanie povolilo a vzácna topánka sa v okamihu ocitla v rieke.

            Všetko sa odohralo tak rýchlo, že si nikto nevšimol stratu bielej topánky, dokonca ani princezná, ktorú kráľov výkrik rýchlo k nemu priviedol.

            „Čo sa stalo, drahý otec?“ spýtala sa. Kráľ jej to však nedokázal povedať a zmohol sa len na to, aby vydýchol: „Moja topánka! Moja topánka!“ Zatiaľ čo námorníci stáli okolo a bez slova sa naňho pozerali. Mysleli si, že sa jeho veličenstvo náhle zbláznilo. Keď Diamantína uvidela, že jej otec upiera oči na potok, náhlivo sa pozrela tým smerom. Na prúde tam tancovala špička niečoho bieleho, čo sa čím ďalej, tým viac vzďaľovalo, čím dlhšie ju pozorovali. Kráľ už ten pohľad nevydržal a okrem toho ho teraz, keď sa mu s bielou topánkou vytratila aj hojivá masť, noha bolela ako nikdy predtým; náhle vykríkol, zapotácal sa a spadol cez zábradlie do vody.

            V okamihu bola rieka pokrytá kývajúcimi sa hlavami, ktoré čo najrýchlejšie plávali ku kráľovi, ktorého rýchly prúd unášal kamsi ďaleko dolu. Napokon jeden plavec, silnejší ako ostatní, chytil kráľa za tuniku a vytiahol ho na breh, kde ho tisíc horlivých rúk bolo pripravených vytiahnuť. V bezvedomí ho odniesli k jeho dcére, ktorá omdlela od hrôzy, keď videla, ako jej otec takmer zmizol pod hladinou. Tak ich spoločne naložili do koča a odviezli do paláca, kde ich čakali najlepší lekári v meste.

            O niekoľko hodín bola princezná v poriadku ako nikdy predtým. Ale bolesť, zmáčanie a šok z nehody sa na kráľovi veľmi podpísali a tri dni ležal vo vysokej horúčke. Medzitým jeho dcéra, sama takmer šialená od smútku, vydala príkaz, aby sa biela topánka hľadala široko-ďaleko, a tak sa aj stalo. Ale ani tí najšikovnejší potápači po nej na dne rieky nenašli žiadnu stopu.

            Keď sa ukázalo, že topánku musel odniesť prúd až do mora, Diamantína obrátila svoje myšlienky inam a poslala poslov hľadať lekára, ktorý priniesol úľavu jej otcovi, a prosila ho, aby čo najrýchlejšie vyrobil inú topánku, ktorá by nahradila tú stratenú. Posli sa však vrátili so smutnou správou, že lekár pred niekoľkými týždňami zomrel, a čo bolo ešte horšie, jeho tajomstvo zomrelo spolu s ním.

Táto správa mala na kráľa v jeho slabosti taký účinok, že sa lekári obávali, že ochorie rovnako ako predtým. Sotva ho presvedčili, aby sa dotkol jedla, a celú noc ležal a stonal, čiastočne od bolesti a čiastočne nad svojou vlastnou hlúposťou, keď nepoprosil lekára, aby mu ušil niekoľko desiatok bielych topánok, aby si ich v prípade nehody mohol vždy obuť. Zrazu si však uvedomil, že nemá zmysel plakať a nariekať, a prikázal, aby hľadali jeho stratený poklad usilovnejšie ako kedykoľvek predtým.

            Aký pohľad sa v tých dňoch naskytol na brehoch rieky! Zdalo sa, akoby sa na nich zhromaždili všetci ľudia z krajiny. Ale toto druhé hľadanie nebolo o nič úspešnejšie ako to prvé a kráľ napokon vydal vyhlásenie, že kto nájde stratenú topánku, stane sa dedičom koruny a ožení sa s princeznou.

            Mnohé dcéry by sa vzbúrili, keby sa ich takto zbavili, a treba priznať, že Diamantine srdce sa rozbúchalo, keď sa dozvedela, čo kráľ vykonal. Napriek tomu mala svojho otca tak rada, že si želala jeho útechu viac než čokoľvek iné na svete, a tak nič nepovedala a len sklonila hlavu.

            Výsledkom vyhlásenia bolo, samozrejme, to, že brehy rieky sa zaplnili ešte viac ako predtým, pretože všetci princeznini nápadníci zo vzdialených krajín sa hrnuli na to miesto a každý dúfal, že práve on bude tým šťastným nálezcom. Mnohokrát sa stalo, že lesklý kameň na dne potoka považovali za samotnú topánku. A tak sa každý večer domov vracala skupina skleslých mužov. Ale jeden mladík sa vždy zdržal dlhšie ako ostatní a v noci sa stále venoval hľadaniu, hoci sa mu šaty lepili na kožu a zuby mu drkotali od zimy.

            Jedného dňa, keď kráľ ležal na lôžku zmietaný bolesťou, počul vo svojej predsieni hluk zápasu. Nuž zazvonil zlatým zvončekom, ktorý stál pri jeho boku, aby privolal jedného zo svojich sluhov.

            „Pane,“ odpovedal sluha, keď sa kráľ spýtal, o čo ide, „hluk, ktorý ste počuli, spôsobil mladý muž z mesta, ktorý mal tú drzosť prísť sem a spýtať sa, či môže zmerať nohu Vášho Veličenstva, aby vám mohol vyrobiť inú papuču namiesto tej stratenej.“

            „A čo ste tomu mladíkovi urobili?“ opýtal sa kráľ.

            „Sluhovia ho vystrčili z paláca a pridali mu niekoľko rán, aby sa naučil nebyť drzý,“ odpovedal muž.

            „Potom urobili veľmi zle,“ odpovedal kráľ a zamračil sa. „Prišiel sem s láskavosťou a nebol dôvod na zlé zaobchádzanie s ním.“

            „Ach, môj pane, mal tú drzosť, že sa chcel dotknúť posvätnej osoby Vášho Veličenstva – on, ničomný chlapec, možno len obuvnícky učeň! A aj keby vedel dokonale vyrobiť topánky, bez upokojujúceho balzamu by boli na nič.“

            Kráľ chvíľu mlčal a potom povedal:

            „Nevadí. Choď a priveď toho mladíka ku mne. Rád by som vyskúšal akýkoľvek liek, ktorý by mohol zmierniť moju bolesť.“

            A tak čoskoro mladíka, ktorý sa nevzdialil ďaleko od paláca, chytili a uviedli pred kráľa. Bol vysoký a pekný, a hoci tvrdil, že vyrába topánky, jeho spôsoby boli dobré a skromné. A kráľa poprosil, aby mu dovolil nielen vziať si mieru na jeho nohu, ale aj to, aby mu na ranu priložil hojivú náplasť.

            Balancin bol spokojný s hlasom a výzorom mladého muža a pomyslel si, že vyzerá, akoby vedel, čo robí. Natiahol teda svoju chorú nohu, ktorú mladík s veľkou pozornosťou preskúmal, a potom opatrne priložil náplasť.

            Veľmi rýchlo začala masť tlmiť ostrú bolesť a kráľ, ktorého dôvera každým okamihom rástla, prosil mladíka, aby mu povedal svoje meno.

            „Nemám rodičov; zomreli, keď som mal šesť rokov, pane,“ odpovedal skromne mladík. „Všetci v meste ma volajú Gilguerillo. Pretože keď som bol malý, išiel som napriek svojmu nešťastiu spievať po svete. Našťastie som sa narodil, aby som bol šťastný.“

            „A ty si naozaj myslíš, že ma môžeš vyliečiť?“ spýtal sa kráľ.

            „Úplne, môj pane,“ odpovedal Gilguerillo.

            „A ako dlho si myslíš, že to bude trvať?“

            „Nie je to ľahká úloha, ale pokúsim sa ju dokončiť do dvoch týždňov,“ odpovedal mladík.

            Štrnásť dní sa kráľovi síce zdalo ako dlhý čas na zhotovenie jednej papuče, ale i tak len povedal:

            „Potrebuješ niečo, čo by ti pomohlo?“

            „Len dobrého koňa, ak bude Vaše Veličenstvo také láskavé a dá mi ho,“ odpovedal Gilguerillo. A odpoveď bola taká nečakaná, že dvorania len ťažko zadržiavali úsmevy, zatiaľ čo kráľ mlčky hľadel.

            „Dostaneš koňa,“ povedal napokon, „a o dva týždne ťa budem čakať späť. Ak splníš svoj sľub, odmena je ti známa, ak nie, dám ťa za tvoju drzosť zbičovať.“

            Gilguerillo sa uklonil a obrátil sa na odchod z paláca, nasledovaný úškrnmi a posmeškami všetkých, ktorých stretol. On si ich však nevšímal, pretože dostal, čo chcel.

            Počkal pred bránou, kým k nemu nepriviedli nádherného koňa, a s ľahkosťou, ktorá obsluhu dosť prekvapila, sa vyšvihol do sedla a rýchlo odišiel z mesta za posmeškov zhromaždeného davu, ktorý sa dozvedel o jeho odvážnom návrhu. A kým bude na ceste, zastavme sa na chvíľu a povedzme si, kto to je.

            Jeho otec aj matka zomreli, kým mal chlapec ešte len šesť rokov. Dlhé roky žil so strýkom, ktorý sa celý život venoval štúdiu chémie. Nemohol synovcovi odkázať žiadne peniaze, pretože mal vlastného syna, ale naučil ho všetko, čo vedel. A keď zomrel, Gilguerillo nastúpil do kancelárie, kde denne pracoval mnoho hodín. Vo voľnom čase namiesto toho, aby sa hral s ostatnými chlapcami, trávil hodiny nad knihami. A keďže bol plachý a rád bol sám, všetci ho mali za malého blázna. Preto keď sa roznieslo, že sľúbil vyliečiť kráľovi nohu a odišiel – nikto nevedel kam -, mestom sa rozľahol rehot smiechu a posmechu, a za ním sa ozývali len samé posmešky a posmešné slová.

            Keby však vedeli, aké sú Gilguerillove myšlienky, považovali by ho za ešte väčšieho blázna ako kedykoľvek predtým.

            Skutočná pravda bola taká, že ráno, keď sa princezná prechádzala ulicami pred dovolenkou na rieke, Gilguerillo ju videl z okna a hneď sa do nej zamiloval. Samozrejme, cítil sa celkom beznádejne. Bolo nezmyselné predstaviť si, že by sa synovec lekárnika mohol niekedy oženiť s kráľovskou dcérou, a tak sa zo všetkých síl snažil na ňu zabudnúť a študoval usilovnejšie ako predtým, až kým ho kráľovské vyhlásenie zrazu nenaplnilo nádejou. Keď mal voľno, už netrávil vzácne chvíle prezeraním kníh. Ale tak ako ostatných ho bolo možné vidieť, ako sa túla po brehoch rieky alebo sa ponára do prúdu za niečím, čo sa lesklo v priezračnej vode. No zakaždým sa ukázalo, že je to len biely kamienok alebo kúsok skla.

            Nakoniec pochopil, že princeznú nezíska pri rieke, a keď sa pre útechu znova obrátil ku knihám, učil sa usilovnejšie ako inokedy.

            Jedno staré príslovie hovorí: „Všetko príde k tomu, kto vie čakať. Nie všetci ľudia vedia horlivo čakať, ako sa ani všetci ľudia nedokážu učiť na základe skúseností. Ale Gilguerillo bol jedným z mála a namiesto toho, aby si myslel, že jeho život je premárnený, pretože nemôže mať to, po čom najviac túži, snažil sa zamestnať inými smermi. A tak jedného dňa, keď to najmenej očakával, prišla k nemu odmena.

            Náhodou čítal knihu starú mnoho stoviek rokov, v ktorej sa písalo o liekoch na najrôznejšie choroby. Vedel, že väčšinu z nich vymysleli staré ženy, ktoré sa snažili dokázať, že sú múdrejšie ako ostatní ľudia. No i tak sa nakoniec dostal k niečomu, čo ho prinútilo sadnúť si rovno na stoličku a rozžiarilo mu oči. Bol to opis balzamu, ktorý by vyliečil každú bolesť alebo ranu, destilovaného z rastliny, ktorú možno nájsť len v takej vzdialenej krajine, že by človek pešo potreboval dva mesiace na cestu tam a návrat.

            Keď vravím, že kniha hovorí, že ten balzam dokáže vyliečiť každý druh bolesti alebo rany, je niekoľko druhov, proti ktorým je bezmocný, a uvádza určité znaky, podľa ktorých ich možno spoznať. To bol dôvod, prečo Gilguerillo žiadal, aby videl kráľovu nohu skôr, ako sa ju podujme vyliečiť, a aby ho pustili, vyhlásil, že je obuvník. Obávané znamenia však chýbali a jeho srdce sa rozbúchalo pri pomyslení, že princezná je v jeho dosahu.

            Možno áno, ale bolo treba ešte veľa urobiť a on si na to nechal veľmi krátky čas.

            Svojho koňa šetril len toľko, koľko bolo potrebné. Trvalo mu šesť dní, kým sa dostal na miesto, kde rástla rastlina. Pred ním sa rozprestieral hustý les, a keď pevne priviazal uzdu o strom, vrhol sa na kolená a začal hľadať poklad. Mnohokrát sa mu zdalo, že je blízko neho, a mnohokrát sa ukázalo, že je to niečo iné; ale nakoniec, keď už ubúdalo svetla a on takmer stratil nádej, narazil na veľký záhon rastliny priamo pod nohami! Roztrasený od radosti pozbieral každú hojivú bylinku, ktorú videl, a vložil si ju do vrecka. Potom nasadol na koňa a rýchlo cválal späť k mestu.

            Keď vchádzal do brány, bola už noc a pätnásť dní, ktoré mu boli pridelené, sa končilo až na druhý deň. Oči mal ťažké od spánku a telo ho bolelo od dlhej namáhavej cesty, ale bez toho, aby sa zastavil a oddýchol si, zapálil oheň na ohnisku, rýchlo naplnil hrniec vodou, hodil doň bylinky a nechal ich zovrieť. Potom si ľahol a tvrdo spal.

            Keď sa zobudil, svietilo slnko Rýchlo vyskočil z postele a bežal k hrncu. Rastlina sa úplne rozpustila a namiesto nej tam bol hustý sirup, presne taký, ako sa písalo v knihe. Lyžicou sirup vybral a potom, čo ho rozotrel na slnku, kým čiastočne nezaschol, ho nalial do malej krištáľovej fľašky. Potom sa dôkladne umyl, obliekol sa do svojich najlepších šiat, vložil si fľaštičku do vrecka, vydal sa do paláca a prosil, aby mohol bez meškania vidieť kráľa.

            Balancin, ktorého noha od chvíle, keď mu ju Gilguerillo zabalil do náplasti, bolela oveľa menej, počítal dni do mladíkovho návratu, a keď sa dozvedel, že Gilguerillo je tam, prikázal, aby ho okamžite k nemu priviedli. Keď vstúpil, kráľ sa dychtivo zdvihol na vankúše, ale tvár mu klesla, keď nevidel žiadne stopy po topánke.

            „Takže si zlyhal?“ povedal a zúfalo rozhodil rukami.

            „Dúfam, že nie, Vaše Veličenstvo, myslím, že nie,“ odpovedal mladík. Vytiahol z vrecka fľaštičku a vylial na ranu dve alebo tri kvapky.

            „Opakujte to tri noci a uzdravíte sa,“ povedal. A skôr ako mu kráľ stihol poďakovať, sa poklonil a odišiel.

            Samozrejme, správa sa čoskoro rozšírila po meste a muži a ženy sa nikdy neunavili nazývať Gilguerilla podvodníkom a prorokovať, že po troch dňoch ho uvidia vo väzení, a možno i na popravisku. Gilguerillo však nedbal na ich tvrdé slová, a tak to neurobil ani kráľ, ktorý sa postaral, aby liečivý balzam nenaniesla na jeho boľavú nohu žiadna ruka okrem jeho vlastnej.

            Štvrtého rána sa kráľ zobudil a okamžite si natiahol zranenú nohu, aby mohol dokázať pravdivosť alebo nepravdivosť Gilguerillovho lieku. Rana bola na jednej strane určite vyliečená, ale čo druhá? Áno, aj tá bola vyliečená a nezostala po nej ani jazva!

            Sotva bol niekedy nejaký kráľ taký šťastný ako Balancin, keď sa o tom presvedčil!

            Ľahko ako jeleň vyskočil z postele, začal otáčať hlavu za pätou a robiť všelijaké cviky a kúsky, aby sa uistil, že jeho noha je v skutočnosti taká dobrá, ako vyzerá. A keď bol celkom unavený, poslal po svoju dcéru a prikázal dvoranom, aby šťastného mladíka priviedli do jeho izby.

            „Je naozaj mladý a veľmi pekný,“ povedala si princezná a s úľavou si povzdychla, že to nebol nejaký strašný starec, kto vyliečil jej otca. A zatiaľ čo kráľ oznamoval svojim dvoranom zázračné vyliečenie, ktoré sa podarilo, Diamantína si pomyslela, že ak Gilguerillo vyzeral tak dobre v obyčajných šatách, o čo lepšie bude vyzerať v nádherných šatách kráľovho syna. Mlčala však a len s pobavením sledovala, ako dvorania s vedomím, že im niet pomoci, lebo sa mýlili, vzdávajú hold a poklonu lekárnikovmu chlapcovi.

            Potom priniesli Gilguerillovi nádhernú tuniku zo zeleného zamatu lemovanú zlatom a čiapku s tromi bielymi perami, ktoré boli v nej zapichnuté, a pri pohľade na takto oblečeného sa doňho princezná v okamihu zamilovala. Svadba sa konala o osem dní a na svadobnom plese nikto netancoval tak dlho a tak ľahko ako kráľ Balancin.

[@ Španielska poviedka, Enrique Ceballos Quintana, Andrew Lang, Robert Hodosi]