12*08*/393*/ Nezbedný francúzsky škriatok ***(0,88k)

Na horských pastvinách a v údoliach v strede Francúzska žil zlomyseľný duch, ktorý si s radosťou robil žarty s každého, a najmä z pastierov a kovbojov. Nikdy nevedeli, kedy sú pred ním v bezpečí, pretože sa vedel premeniť na muža, ženu alebo dieťa, na palicu, kozu alebo radlicu. V skutočnosti existovala len jedna vec, ktorej podobu nedokázal prijať, a to bola ihla. Akokoľvek sa snažil premeniť na ihlu, nech sa snažil ako len vedel, nikdy sa mu nepodarilo napodobniť oko na ihle, takže každá žena by ho hneď odhalila, a to vedel.

            Tento nezbedný duch (ktorého budeme nazývať Nezbedný škriatok) si na svoje žartíky najčastejšie vyberal hodinu okolo polnoci, keď pastieri a kravy, unavení celodennou prácou, tvrdo spali. Vtedy vchádzal do kravína, rozväzoval reťaze, ktoré upevňovali každé zviera v stajni, a s ťažkým buchotom ich púšťal na zem. Hluk bol taký silný, že prebudil pastierov dobytka, nech už boli akokoľvek unavení. A tí sa unavene vliekli do stajne, aby im znova nasadili reťaze. Sotva sa však vrátili do svojich postelí, to isté sa zopakovalo znova. A tak to pokračovalo až do rána. Inokedy Nezbedný škriatok strávil noc zapletaním hrivy a chvosta dvoch koní, takže čeľadníkom zabralo hodiny práce, kým ich ráno dali do poriadku. Zatiaľ čo Nezbedný škriatok, ukrytý medzi senom v podkroví, vykúkal, aby ich pozoroval, a celý čas sa úžasne zabával.

            Jedného večera pred viac ako osemdesiatimi rokmi prechádzal muž menom Viliam popri brehu potoka, keď si všimol ovcu, ktorá hlasno bľačala. Viliam si pomyslel, že sa musela zatúlať zo stáda a že bude lepšie, ak ju vezme so sebou domov, kým nezistí jej majiteľa. Podišiel teda k miestu, kde stála, a keďže sa zdalo, že je taká unavená, že sotva chodí, vzal si ju na plecia a pokračoval v ceste. Ovca bola dosť ťažká, ale dobrý muž bol milosrdný a potácal sa, ako najlepšie vedel, pod svojím nákladom.

            Už to nie je ďaleko, pomyslel si, keď sa dostal k aleji orechov, keď sa mu zrazu nad hlavou ozval hlas, ktorý ho prinútil vyskočiť.

            „Kde si?“ povedal hlas a ovca odpovedala:

            „Tu na pleciach osla.“

            V ďalšom okamihu už ovca stála na zemi a Viliam bežal k domovu tak rýchlo, ako mu nohy stačili. A ako bežal, v ušiach mu zaznel smiech, ktorý bol zároveň niečím ako bečaním. A hoci sa snažil ho nepočúvať, doľahli k nemu slová: „Ach, bože! Akú som mal zábavu, to je isté!“

            Nezbedný škriatok si dával pozor, aby svoje kúsky nerobil vždy na tom istom mieste, ale navštevoval jednu dedinu za druhou, takže sa každý triasol, aby sa nestal ďalšou obeťou. Po chvíli ho pastieri dobytka omrzeli a rozmýšľal, či sa nenájde niekto iný, kto by mu poskytol nejakú zábavu. Nakoniec sa dozvedel o mladom páre, ktorý sa chystal do najbližšieho mesta nakúpiť všetko, čo potreboval na stavbu domu. Nezbedný škriatok si bol celkom istý, že zabudnú na niečo, bez čoho sa nezaobídu. A tak trpezlivo počkal, kým sa na spiatočnej ceste povezú na voze, a premenil sa na muchu, aby mohol počúvať ich rozhovor.

            Dlhý čas to bolo veľmi nudné – všetko sa točilo okolo ich svadby, ktorá sa mala konať budúci mesiac, a o tom, kto bude pozvaný. Nevestu to priviedlo k svadobným šatám a trochu vykríkla.

            „Len si to predstav! Ach! ako som mohla byť taká hlúpa! Zabudla som si kúpiť rôzne farebné klbká bavlny, aby mi ladili k šatám!“

            „Drahá, drahá!‘ zvolal mladý muž. „To je nešťastie; a nepovedala si mi, že zajtra príde krajčírka?“

            „Áno, hovorila,“ a potom zrazu vydala ďalší malý výkrik, ktorý mal celkom iný zvuk ako ten prvý. „Pozri! Pozri!“

            Ženích sa pozrel a na jednej strane cesty uvidel veľké klbko nití všetkých farieb – teda všetkých farieb šiat, ktoré boli priviazané na zadnej časti voza.

            „Nuž, to je úžasné šťastie,“ zvolal a vybehol poň. „Človek by si myslel, že to tam dala víla naschvál.“

            „Možno áno,“ zasmiala sa dievčina, a keď hovorila, zdalo sa jej, že počuje ozvenu svojho smiechu od koňa, ale to bol, samozrejme, nezmysel.

            Krajčírka sa tešila z nite, ktorú dostala. Tak dokonale sa hodila k látkam a nikdy sa nezamotávala do uzlov ani sa večne netrhala, ako to robila väčšina nití. Svoju prácu dokončila oveľa rýchlejšie, ako očakávala, a nevesta jej povedala, aby ju určite prišla pozrieť do kostola, keď bude mať na sebe svadobné šaty.

            Na obrade sa zišiel veľký zástup ľudí, pretože mladí ľudia boli v okolí nesmierne obľúbení a ich rodičia boli veľmi bohatí. Dvere boli otvorené a nevestu bolo vidieť už z diaľky, ako kráča pod gaštanovou alejou.

            „Aké krásne dievča!“ zvolali muži. „Aké krásne šaty!“ šepkali si ženy. Ale práve keď vošla do kostola a vzala za ruku ženícha, ktorý ju čakal, bolo počuť hlasný hluk.

            „Prask! Prask! Prask! Prask!“ a svadobné šaty spadli na zem, čo vyvolalo veľký zmätok ich nositeľky.

            Nie že by sa obrad odložil pre takú maličkosť! Mladej neveste sa okamžite ponúkli plášte v hojnom počte, ale bola taká rozrušená, že sa len ťažko ubránila slzám. Jedna z hostí, ktorá bola zvedavejšia ako ostatní, zostala, aby šaty preskúmala, a rozhodla sa, že ak sa jej to podarí, zistí príčinu nešťastia.

            „Tá niť musela byť zhnitá,“ povedala si. „Uvidím, či sa mi ju podarí pretrhnúť.“ Ale nech hľadala roztrhané svadobné šaty, ako chcela, nič nenašla.

Niť zmizla!

[@ Paul Sebillot, Andrew Lang, Robert Hodosi]