12*22*/407*/ Štyri dary ***(2,84k)

V starej bretónskej krajine, ktorá sa kedysi volala Cornwall, žila žena menom Barbajka, ktorá sa celé dni starala o svoju farmu s pomocou svojej netere Tefánie. Obidve bolo možné vidieť skoro i neskoro na poliach alebo v mliekarni, ako doja kravy, vyrábajú maslo, kŕmia hydinu; samy tvrdo pracovali a starali sa, aby aj ostatní pracovali. Možno by bolo pre Barbajku lepšie, keby si nechala trochu času na oddych a premýšľanie o iných veciach, lebo čoskoro si zamilovala peniaze pre ne samotné, a sebe a Tefánii dávala len toľko jedla a oblečenia, koľko nevyhnutne potrebovali. A čo sa týka chudobných ľudí, vyslovene ich nenávidela a vyhlasovala, že takéto lenivé tvory nemajú na svete čo robiť.

            Keďže Barbajka bola takýto typ človeka, je ľahké si domyslieť jej hnev, keď jedného dňa našla Tefániu, ako sa pred kravínom rozpráva s mladým Denisom, ktorý bol iba nádenníkom z dediny Plover. Chytila svoju neter za ruku, prudko ju odtiahla a zvolala:

            „Nehanbíš sa, dievča, strácať čas kvôli mužovi, ktorý je chudobný ako krysa, keď je tu tucet ďalších, ktorí by ti s radosťou kúpili strieborné prstene, keby si im to dovolila?“

            „Denis je dobrý robotník, ako dobre vieš,“ odpovedala Tefánia, červená od hnevu, „a tiež zarába peniaze a čoskoro si bude môcť kúpiť farmu.“

            „Hlúposť,“ zvolala Barbajka, „nikdy si nenašetrí dosť na farmu, ani za sto rokov. Skôr ťa uvidím v hrobe ako ženu muža, ktorý si celý majetok nesie na chrbte.“

            „Nezáleží na majetku, keď je človek mladý a silný!“ povedala Tefánia, ale teta, ohromená takýmito slovami, ju sotva nechala dokončiť.

            „Nezáleží na majetku?“ zopakovala Barbajka šokovaným hlasom. „Je možné, že si naozaj taká hlúpa, že pohŕdaš peniazmi? Ak si sa toto dozvedela od Denisa, zakazujem ti s ním hovoriť a dám ho vykázať z farmy, ak sa tu ešte raz opováži ukázať. Teraz choď a vyper šaty a rozprestri ich na sušenie.“

            Tefánia sa neodvážila neposlúchnuť, ale s ťažkým srdcom sa vydala po ceste k rieke.

            „Je tvrdšia ako tieto skaly,“ povedalo si dievča, „áno, tisíckrát tvrdšia. Veď aspoň dážď môže nakoniec obrúsiť kameň, ale ty by si mohla plakať večne, a jej by to nikdy nevadilo. Rozhovor s Denisom je jediné potešenie, ktoré mám, a ak ho nemám vidieť, môžem rovno vstúpiť do kláštora.“

            S týmito myšlienkami došla k brehu a začala rozkladať veľký balík bielizne, ktorú bolo treba vyprať. Ťuknutie palice ju prinútilo zdvihnúť zrak a pred sebou uvidela malú starenku, ktorej tvár jej bola cudzia.

            „Chceš si sadnúť a oddýchnuť si, babička?“ spýtala sa Tefánia a odsunula balík.

            „Keď je obloha jedinou strechou, ktorú máš, odpočívaš, kde len chceš,“ odpovedala starenka chvejúcim sa hlasom.

            „Si teda taká osamelá?“ spýtala sa Tefánia plná ľútosti. „Nemáš priateľov, ktorí by ťa prijali vo svojich domoch?“

            Stará žena pokrútila hlavou.

            „Všetci dávno, dávno zomreli,“ odpovedala, „a jediní priatelia, ktorých mám, sú cudzinci s dobrým srdcom.“

            Dievča chvíľu mlčalo a potom jej podalo malý chlieb a trochu slaniny určenej na večeru.

            „Vezmi si to,“ povedala, „dnes sa v každom prípade dobre naješ,“ a stará žena si to vzala a pritom sa pozerala na Tefániu.

            „Tí, čo pomáhajú iným, si zaslúžia, aby sa im pomáhalo,“ odpovedala, „máš ešte stále červené oči, lebo tá lakomá Barbajka ti zakázala rozprávať sa s tým mladým mužom z Ploveru. Ale vzchop sa, si dobré dievča a ja ti dám niečo, čo ti umožní vidieť ho každý deň raz.“

            „Ty?“ zvolala Tefánia, omámená zistením, že táto žobráčka vie všetko o jej záležitostiach, ale stará žena ju nepočula.

            „Vezmi si tento dlhý medený špendlík,“ pokračovala, „a zakaždým, keď si ho zapichneš do šiat, tvoja teta Barbajka bude musieť vyjsť z domu, aby si mohla ísť spočítať kapustu. Kým budeš mať špendlík v šatách, budeš voľná a teta sa nevráti, kým si ho opäť nezasunieš do puzdra. Potom vstala, kývla na Tefániu a zmizla.

            Dievča stálo na mieste, nehybné ako kameň. Keby Tefánia nemala v rukách špendlík, myslela by si, že sa jej to len zdá. Ale podľa toho vedela, že jej ho nedala obyčajná stará žena, ale víla, ktorá múdro predpovedá, čo sa stane v nasledujúcich dňoch. Potom zrazu Tefánii padol zrak na šaty, a aby dohonila stratený čas, začala ich s veľkou usilovnosťou prať.

            Nasledujúci večer, vo chvíli, keď ju Denis zvykne čakať v tieni kravína, si Tefánia zapichla špendlík do šiat a v tej istej chvíli si Barbajka vzala dreváky alebo drevené topánky a vybrala sa cez sad a vedľa poľa na pozemok, kde rástla kapusta. Dievča so srdcom ľahkým ako jej kroky vybehlo z domu a šťastne strávilo večer s Denisom. A tak to bolo ešte mnoho dní potom. Potom si Tefánia konečne začala niečo všímať a to niečo ju veľmi zarmútilo.

            Spočiatku sa Denisovi zdalo, že hodiny, ktoré strávili spolu, ubehli rovnako rýchlo ako ona, ale keď ju naučil všetky piesne, ktoré vedel, a porozprával jej o všetkých plánoch, ktoré si urobil, aby z neho vyrástol bohatý a veľký muž, nemal jej už čo povedať, pretože ako mnoho iných ľudí, aj on rád rozprával sám, ale nikoho iného nepočúval. Niekedy naozaj vôbec neprišiel a na druhý večer Tefánii povedal, že bol nútený ísť do mesta za obchodom, ale hoci mu to nikdy nevyčítala, nedala sa oklamať a jasne videla, že sa o ňu už nezaujíma tak veľmi ako kedysi.

            Zo dňa na deň jej srdce bolo ťažšie a líca bledšie a jedného večera, keď ho už márne čakala, si dala na plece hrniec s vodou a pomaly sa vybrala k prameňu. Na cestičke pred ňou stála víla, ktorá jej dala špendlík, a keď sa pozrela na Tefániu, trochu zlomyseľne sa zasmiala a povedala:

            „Prečo moja krásna dievčina vyzerá sotva šťastnejšie ako predtým, napriek tomu, že sa stretáva so svojím milencom, kedykoľvek sa jej zachce?“

            „Už ma má dosť,“ odpovedala Tefánia chvejúcim sa hlasom, „a vymýšľa si výhovorky, aby nemusel byť so mnou. Ach, drahá babička, nestačí, že ho môžem vidieť, musím ho vedieť zabaviť a udržať pri sebe. Je taký šikovný, vieš. Pomôž mi, aby som aj ja bola múdra.“

            „To chceš?“ zvolala stará žena. „Vezmi si toto pierko, vlož si ho do vlasov a budeš múdra ako Šalamún.“

            Tefánia sa s potešením rozžiarila a odišla domov, kde si pierko zapichla do modrej stuhy, ktorú dievčatá v tejto časti krajiny vždy nosia. O chvíľu už počula Denisa veselo pískať, a keďže teta bezpečne počítala kapustu, ponáhľala sa mu naproti. Mladíka jej reč ohromila. Zdalo sa, že neexistuje nič, čo by nevedela, a čo sa týka piesní, nielenže vedela spievať tie z každej časti Bretónska, ale vedela ich aj sama skladať. Bolo to naozaj to tiché dievča, ktoré sa tak túžilo naučiť všetko, čo ju mohol naučiť, alebo to bol niekto iný? Možno sa náhle zbláznila a v jej vnútri sa skrýva zlý duch. V každom prípade sa však noc čo noc vracal, len aby ju našiel čoraz múdrejšiu. Čoskoro si susedia medzi sebou šepkali svoje prekvapenie, lebo Tefánia sa neubránila potešeniu, keď si niektorí ľudia, ktorí ňou opovrhovali pre jej biedne šaty, dali do vlasov pierka ako i ona, a bolo veľa vtipov, ktoré si z nich robila. Samozrejme, počuli o jej vtipoch a krútili hlavami so slovami:

            „Je to nevychovaná malá mačka a muž, ktorý si ju vezme, zistí, že to ona bude držať opraty a riadiť koňa.“

            Netrvalo dlho a Denis s nimi začal súhlasiť, a keďže vždy rád bol pánom, kamkoľvek prišiel, začal sa báť Tefániinho ostrého jazyka a namiesto toho, aby sa smial ako predtým, keď si robila žarty z iných ľudí, začervenal sa a cítil sa nepríjemne, lebo si myslel, že aj na neho príde rad.

            Tak to išlo ďalej, až jedného večera Denis povedal Tefánii, že naozaj nemôže zostať ani chvíľu, pretože sľúbil, že pôjde na tanečnú zábavu, ktorá sa mala konať vo vedľajšej dedine.

            Tefánii klesla tvár; celý deň tvrdo pracovala a počítala s tým, že s Denisom strávi pokojnú hodinku. Zo všetkých síl sa ho snažila presvedčiť, aby zostal s ňou, ale on ju nepočúval, a napokon sa nahnevala.

            „Ach, viem, prečo si tak veľmi želáš, aby si nezmeškal tanec,“ povedala, „je to preto, že tam bude Azilieza z Pennenru.“

            Azilieza bola najkrajšie dievča na míle ďaleko a s Denisom sa poznali od detstva.

            „Ach áno, Azilieza tam bude,“ odpovedal Denis, ktorý bol celkom rád, že na ňu žiarli, „a prirodzene, človek by prešiel dlhú cestu, aby sa mohol pozerať na jej tanec.“

            „Tak choď!“ zvolala Tefánia, a vošla do domu a zabuchla za sebou dvere.

            Osamelá a nešťastná si sadla k ohňu a zahľadela sa do červených uhlíkov. Potom si odhodila z vlasov pierko, položila si hlavu na ruky a vášnivo vzlykala.

            „Načo byť múdra, keď muži chcú krásu? To je to, o čo som mala žiadať. Ale je neskoro, Denis sa už nikdy nevráti.“

            „Keď si to tak veľmi praješ, budeš mať krásu,“ povedal hlas po jej boku, a keď sa obzrela, uvidela starú ženu, ako sa opiera o svoju palicu.

            „Pripevni si tento náhrdelník na krk a kým ho budeš nosiť, budeš najkrajšia žena na svete,“ pokračovala víla. Tefánia s malým výkrikom radosti vzala náhrdelník, zacvakla sponu a rozbehla sa k zrkadlu, ktoré viselo v rohu. Ach, tentoraz sa nebála Aziliezy ani žiadneho iného dievčaťa, pretože žiadne z nich by určite nemohlo byť také krásne ako ona. Pri pohľade na jej tvár ju napadla myšlienka, a tak si narýchlo obliekla svoje najlepšie šaty a zapnuté topánky a ponáhľala sa do tanca.

            Cestou stretla krásny koč, v ktorom sedel mladý muž.

            „Aké krásne dievča!“ zvolal, keď sa Tefánia priblížila. „V mojej krajine niet dievčaťa, ktoré by sa jej mohlo rovnať. Ona, a žiadna iná, bude mojou nevestou.“

            Koč bol veľký a zatarasil úzku cestu, takže Tefánia musela proti svojej vôli zostať na mieste. Pozrela sa mladému mužovi do tváre a povedala mu:

            „Choďte si svojou cestou, vznešený pane, a mňa nechajte ísť mojou. Som len chudobné sedliacke dievča, ktoré je zvyknuté dojiť, prehadzovať seno a priasť.“

            „Možno si sedliačka, ale ja z teba urobím veľkú dámu,“ povedal, chytil ju za ruku a snažil sa ju doviesť ku koču.

            „Nechcem byť veľkou dámou, chcem byť len Denisovou ženou,“ odpovedala, odhodila jeho ruku a utekala k priekope, ktorá delila cestu od kukuričného poľa, kde dúfala, že sa ukryje. Na nešťastie mladý muž uhádol, čo robí, a pokynul svojim sprievodcom, aby ju chytili a naložili do koča. Dvere sa zabuchli a kone sa rozbehli do cvalu.

            O hodinu dorazili k nádhernému zámku a Tefániu, ktorá sa nechcela pohnúť, vyzdvihli a odniesli do sály, zatiaľ čo poslali po kňaza, aby vykonal svadobný obrad. Mladý muž sa pokúšal získať si jej úsmev rozprávaním o všetkých krásnych veciach, ktoré by mala mať ako jeho manželka, ale Tefánia ho nepočúvala a obzerala sa, či existuje nejaký spôsob, ktorým by mohla uniknúť. Nezdalo sa to ľahké. Tri veľké dvere boli prísne zamrežované a tie, cez ktoré vošla, sa s pružinou zatvorili, ale vo vlasoch mala stále pierko a s jeho pomocou objavila v drevenom obložení trhlinu, cez ktorú bolo matne vidieť pruh svetla. Dotkla sa medeného špendlíka, ktorým si zapínala šaty, a poslala všetkých v sále počítať kapustu, zatiaľ čo sama prešla malými dverami, nevediac, kam ide.

            V tom čase už padla noc a Tefánia bola veľmi unavená. Našťastie sa ocitla pri bráne kláštora a spýtala sa, či tam môže zostať do rána. Vrátnička jej však hrubo odpovedala, že to nie je miesto pre žobrákov, a rozkázala jej, aby odišla. A tak sa úbohé dievča pomaly vlieklo po ceste, až kým jej svetlo a štekot psa neprezradili, že je blízko statku.

            Pred domom stála skupina ľudí; dve alebo tri ženy a synovia farmára. Keď ich matka počula Tefániinu prosbu, aby jej poskytla posteľ, srdce dobrej ženy sa obmäkčilo a práve sa ju chystala pozvať dovnútra, keď sa mladí muži, ktorým dievčina svojou krásou zamotala hlavu, začali hádať, kto z nich by mal pre ňu urobiť viac. Od slov sa dostali k úderom a ženy, vystrašené z rozruchu, zasypali Tefániu urážlivými nadávkami. Rýchlo sa teda rozbehla po najbližšej cestičke v nádeji, že im unikne v tme stromov, ale v okamihu za sebou počula ich kroky. Divoko sa jej nohy pod ňou triasli, keď si zrazu spomenula na svoj náhrdelník. S prudkým úsilím roztrhla sponu a hodila ho okolo krku prasaťu, ktoré chrčalo v priekope, a keď to urobila, počula, ako ju kroky prestali prenasledovať a rozbehli sa za prasaťom, lebo jej kúzlo zmizlo.

            Išla ďalej, sotva vedela, kam ide, až sa na svoje prekvapenie a radosť ocitla blízko tetinho domu. Niekoľko dní sa cítila taká unavená a nešťastná, že sotva zvládala svoju prácu, a aby toho nebolo málo, Denis sa k nej takmer vôbec nepriblížil.

            „Bol príliš zaneprázdnený,“ hovoril, „a naozaj len bohatí ľudia si môžu dovoliť strácať čas rozhovormi.“

            Ako dni plynuli, Tefánia bola čoraz bledšia, až si to všimli všetci okrem jej tety. Hrniec s vodou bol teraz pre ňu takmer príliš ťažký, ale ráno a večer ho nosila k prameňu, hoci námaha zdvihnúť ho na plece bola pre ňu často priveľká.

            „Ako som mohla byť taká hlúpa,“ šepkala si pre seba, keď sa pri západe slnka ako zvyčajne vybrala dolu. „Nemala som žiadať slobodu, aby som sa mohla stretnúť s Denisom, lebo ten ma čoskoro omrzel, ani rýchly jazyk, lebo sa ho bál, ani krásu, lebo tá mi prinášala len problémy, ale bohatstvo, ktoré uľahčuje život sebe aj iným. Ach, keby som sa len odvážila vyprosiť si tento dar od víly, bola by som múdrejšia ako predtým a vedela by som si lepšie vyberať.“

            „Buď spokojná,“ ozval sa hlas starenky, ktorá akoby nepozorovane stála pri Tefániinom lakti. „Keď sa pozrieš do pravého vrecka, keď pôjdeš domov, nájdeš tam malú škatuľku. Potri si oči masťou, ktorú obsahuje, a uvidíš, že ty sama v nej máš neoceniteľný poklad.“

            Tefánia ani v najmenšom nechápala, čo tým chcela povedať, ale rozbehla sa späť na farmu, ako najrýchlejšie vedela, a začala radostne šmátrať v pravom vrecku. Určite tam bola malá škatuľka so vzácnou masťou. Práve si ňou pretierala oči, keď do izby vstúpila Barbajka. Odkedy musela odísť z práce a míňať čas, nevedela. Pri počítaní kapusty sa jej všetko nepodarilo, a pre svoju zlú náladu nemohla zohnať robotníka, ktorý by u nej zostal. Keď teda videla svoju neter, ako pokojne stojí pred zrkadlom, Barbajka vybuchla:

            „Tak toto robíš, keď som na poli! Ach! niet sa čo čudovať, keď je statok zničený. Nehanbíš sa, dievča, že sa tak správaš?“

            Tefánia sa pokúsila vykoktať nejakú výhovorku, ale teta bola napoly šialená od zlosti a jedinou odpoveďou jej boli buchnáty po ušiach. Na to sa Tefánia, urazená, zmätená a rozrušená, už nedokázala ovládať a odvrátila sa a rozplakala sa. Aké však bolo jej prekvapenie, keď uvidela, že každá kvapka slzy je okrúhla a žiarivá perla. Barbajka, ktorá tiež uvidela tento zázrak, vydala výkrik úžasu a vrhla sa na kolená, aby ich zdvihla z podlahy.

            Ešte stále ich zbierala, keď sa otvorili dvere a vošiel Denis.

            „Perly! Sú to naozaj perly?“ spýtal sa, tiež padol na kolená a pri pohľade na Tefániu si všimol, ako sa dievčaťu po lícach kotúľajú ďalšie, ešte krajšie.

            „Dávaj pozor, aby sa o tom nikto zo susedov nedozvedel, Denis,“ povedala Barbajka. „Samozrejme, že ty budeš mať svoj podiel, ale nikto iný nedostane ani jednu. Plač, moja drahá, plač,“ pokračovala a obrátila sa na Tefániu. Je to pre tvoje i naše dobro,“ a natiahla zásteru, aby ich zachytila, a Denis svoj klobúk.

            Ale Tefánia už nemohla viac vydržať. Pri pohľade na ich chamtivosť sa napoly zadusila a chcela vybehnúť zo sály, a hoci ju Barbajka chytila za ruku, aby jej v tom zabránila, a hovorila jej všelijaké nežné slová, o ktorých si myslela, že dievča ešte viac rozplačú, Tefánia s námahou zatlačila slzy a utrela si oči.

            „Už skončila?“ zvolala Barbajka tónom sklamania. „Ach, skús to ešte raz, moja drahá. Myslíš, že by bolo dobré ju trochu zbiť?“ obrátila sa na Denisa, ktorý pokrútil hlavou.

            „Na prvýkrát to stačí. Pôjdem do mesta a zistím hodnotu každej perly.“

            „Tak pôjdem s tebou,“ povedala Barbajka, ktorá nikdy nikomu nedôverovala a bála sa, že ju niekto podvedie. A tak sa obaja vybrali von a Tefániu nechali za sebou.

            Sedela celkom nehybne na stoličke, ruky mala pevne zovreté, akoby si niečo vynucovala späť. Napokon zdvihla oči, ktoré mala upreté na zem, a zbadala vílu, ako stojí v tmavom kúte pri krbe a pozoruje ju posmešným pohľadom. Dievča sa zachvelo a vyskočilo, potom vzalo pierko, špendlík a škatuľku a podalo ich starenke.

            „Tu sú, všetky,“ zvolala, „patria ti. Náhrdelník už nemám. Nech ich už nikdy neuvidím, ale poučila som sa z lekcie, ktorú mi dali. Iní môžu mať bohatstvo, krásu a dôvtip, ale čo sa mňa týka, netúžim po ničom inom, len byť chudobným sedliackym dievčaťom, ktorým som vždy bola, a tvrdo pracovať pre tých, ktorých milujem.

            „Áno, dostala si lekciu,“ odpovedala víla, „a teraz budeš viesť pokojný život a vydáš sa za muža, ktorého miluješ. Koniec koncov si pritom nemyslela na seba, ale na neho.“ Tefánia už nikdy viac nevidela starú ženu, ale Denisovi odpustila, že predal jej slzy, a časom z neho vyrástol dobrý manžel, ktorý vždy vykonal časť svojej práce.

[@ E. Souvestre, Andrew Lang, Robert Hodosi]